Bojownik syjamski (łac. betta splendens), zwany również bojownikiem wspaniałym to niewątpliwie jedna z najpopularniejszych ryb akwariowych, z którym wielu amatorów rozpoczyna swoją przygodę z akwarystyką. Możemy go spotkać w niemalże każdym sklepie zoologicznym, w najróżniejszych odmianach barwnych. Jest rybką stosunkowo łatwą w hodowli, przez co często skazywany jest na życie w nieodpowiednich warunkach. W ostatnich latach popularna stała się hodowla bojownika w szklanej kuli, która nie powinna stanowić zbiornika dla jakichkolwiek zwierząt akwariowych. Warto mieć na uwadze to, że jeśli bierzemy odpowiedzialność za żywe stworzenie to warto postarać się zapewnić mu jak najlepsze warunki bytowe. Jak więc cieszyć się pięknym akwarium oraz zdrowym i szczęśliwym bojownikiem?
Skąd w ogóle wzięły się bojowniki?
W naturze możemy je spotkać głównie w południowo-wschodniej Azji, a dokładniej mówiąc w Tajlandii, Kambodży, Laosie i Wietnamie, a także Półwyspie Malajskim w pobliżu przesmyku Kra. Introdukowany został w Indonezji, Malezji oraz Ameryce Południowej i Środkowej. Najczęściej widuje się je w polach ryżowych, jeziorkach, stawach, rozległe rozlewiska rzek Mekong i Menam, wodach stojących i wolno płynących. Wody te różnią się od siebie twardością i składem chemicznym – stąd powszechne przekonanie o niezwykłych zdolnościach adaptacyjnych bojowników.
Charakterystyka ogólna
Bojownik należy do rodziny ryb labiryntowych. Oznacza to, że posiada dodatkowy narząd, tzw. labirynt, który pozwala mu na pobieranie tlenu z powietrza atmosferycznego. Właśnie dlatego bardzo ważne jest utrzymanie podobnej temperatury zarówno w wodzie jak i w powietrzu nad nią. Gdyby różnica temperatur była zbyt duża, rybka mogłaby się nam po prostu przeziębić.
W naturalnych warunkach bojowniki dożywają nawet do sześciu lat, a w akwarium około dwóch. Osiągają długość od pięciu do siedmiu centymetrów. Samce są większe od samic, posiadają okazałe, weloniaste płetwy o atrakcyjnym ubarwieniu. Płetwy samic są krótkie, zaokrąglone, o mniej ciekawych barwach. Dziko żyjące osobniki spotyka się najczęściej w kolorze brunatnym, czerwonym lub zielonym. Te hodowane do akwariów mają wiele ciekawych odmian barwnych.
Odżywianie
Bojownik syjamski to mięsożerna, drapieżna ryba. W naturze żywi się głównie drobnymi bezkręgowcami, larwami i narybkiem. Nie jest wybredny – w warunkach hodowlanych najczęściej podaje mu się rurecznik, ochotę, larwy komara, wodzień, dafnię, gotowe pokarmy suche lub mrożone. Warto urozmaicać dietę rybki – dzięki temu odwdzięczy się nam pięknym ubarwieniem.
Akwarium – czyli jak urządzić zbiornik, aby rybka cieszyła się długim, godnym życiem?
Pierwszym, bardzo ważnym aspektem jest kształt i wielkość zbiornika. Absolutnie nie powinna to być tak bardzo popularna w ostatnich latach szklana kula, której wielkość jest dostępna w granicach od 2 do 10 litrów, co jest zdecydowanie zbyt mało nawet dla jednego osobnika. Woda w tak niewielkim zbiorniku szybko zostaje pozbawiona tlenu, przez co bojownik zmuszony jest do pobierania go z powietrza wykorzystując labirynt. Spora różnica temperatury powietrza i wody może spowodować, że nasza rybka się przeziębi. Utrudniona jest także wymiana gazowa, przez co woda w kuli zatruwa się związkami azotowymi.
Najbardziej odpowiednie będzie prostokątne akwarium z pokrywą o wielkości 20-30l na jednego osobnika. Harem, czyli jeden samiec i kilka samic może zamieszkać w zbiorniku około 50l. Jeżeli chcemy trzymać bojownika w akwarium ogólnym warto poobserwować, czy nie będzie on agresywny w stosunku do innych mieszkańców zbiornika. Samce są silnie terytorialne, ale jak w każdym gatunku trafiają się osobniki o różnych temperamentach. Jeżeli chcemy łączyć bojownika z innymi rybami warto postarać się o dużą liczbę kryjówek i roślin.
Jeżeli chodzi o techniczną stronę zbiornika, niezbędnym elementem wyposażenia jest filtr i grzałka. Temperatura powinna oscylować w granicach 26-32 ̊C. Ryby labiryntowe nie lubią ruchów wody, dlatego wylot filtru należy ustawić tak, aby nie powodował zbyt dużego ruchu. Mimo codziennej filtracji należy pamiętać o podmianie wody raz w tygodniu. Odlewamy około 25% wody w zbiorniku i uzupełniamy je wodą odstaną minimum 24 godziny lub potraktowaną wcześniej uzdatniaczem akwarystycznym. Jako podłoże najlepiej sprawdzi się ciemny żwir – podkreśli barwę naszego bojownika. Im więcej ryb jest w zbiorniku tym więcej powinno być roślinności, które będą stanowiły kryjówkę. Zapobiegnie to w znacznym stopniu walkom międzygatunkowym. Rośliny, najlepiej o niedużych liściach, powinno dobrze będzie obsadzić gęsto, zostawiając miejsce z przodu akwarium. Do dekoracji można użyć skałki, kamienie lub korzenie zakupione w sklepie akwarystyczny lub odpowiednio przygotowane. Odczyn pH wody powinien mieścić się w granicach 6,5-7,5, a twardość od miękkiej do średnio-twardej.
Rozmnażanie
Aby dochować się potomstwa swoich ryb należy kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Najpierw, po stwierdzeniu, że w ciele samicy ikra już dojrzała trzeba jak najszybciej doprowadzić do tarła. Temperatura wody powinna wtedy wynosić 28-30 stopni C. Zadbana samica może wydać na świat nawet do 700 jaj, jednak nigdy nie dochowamy się takiej ilości narybku. Parkę bojowników powinniśmy przenieść do przygotowanego wcześniej akwarium lęgowego o pojemności około 50 litrów. Samiec będzie miał odpowiednio dużo miejsca, aby zbudować gniazdo, w którym samica złoży jaja. Po tym procesie samica powinna zostać przeniesiona do innego akwarium, ponieważ zdarza się, że samiec wpada w furie i zabija samice. Samca oddzielamy dopiero po wylęgnięciu się narybku. Należy poobserwować go przez jakiś czas po przeniesieniu, aby upewnić się, czy na pewno się zaaklimatyzował.
Zwykle można dochować się około 400 rybek. Warto rozdzielić je na mniejsze grupki do osobnych zbiorników. Małe rybki karmimy zwierzętami planktonowymi stopniowo wzbogacając ich dietę o różnego rodzaju rozwielitki, lary komarów, rurecznik.
Bojownik wspaniały to wdzięczna rybka, od której warto rozpocząć swoją przygodę z akwarystyką. Jest prosta w hodowli, a jednocześnie kolorowa i przyciągająca oko. Odpowiednio zaaranżowany zbiornik może stanowić ozdobę niejednego domu.
——————————————