BRZANA (Barbus barbus)

Budowa ciała wybitnie przystosowana do dennego trybu życia: płaski brzuch, ułatwiający przywieranie do dna, wybitnie dolny pysk, otoczony czterema wąsikami. Barwa grzbietu oliwkowa, boków – złotawa. Przednia krawędź wciętej płetwy grzbietowej zgrubiała i piłkowana, jak u karpia. Dorasta do przeszło 6 kg przy ponad 80 cm długości, najczęściej łowi się sztuki do 60 cm. Wyglądem bardzo do niej zbliżona jest brzanka, która jednak ma płetwę grzbietową niższą i nie wciętą o przedniej krawędzi gładkiej. Najczytelniejszą cechę rozpoznawczą stanowi płetwa odbytowa: u brzany prosta i oddalona od ogonowej; u brzanki – zaokrąglona, ułożona wzdłuż tułowia sięga nasady płetwy ogonowej. Żywi się bezkręgowcami wygrzebywanymi z dna, ściąganymi z kamieni, które brzana potrafi czasem obracać, by dostać się do powierzchni dolnej, obfitującej w pożywienie.

Gdzie:
Środkowe i wyższe, lecz nie wyraźnie górskie biegi większych rzek o wodzie wartkiej, czystej, niezbyt zimnej, dnie piaszczysto-żwirowatym lub kamienistym, w którym szuka uskoków i zagłębień. Za dnia trzyma się silnego nurtu, dołów pod jazami, wartkich skrajów zatok, okolic dopływów. W czystej wodzie widać przesuwające się przy dnie ryby, bądź ich cienie, bądź zółtawe rozbłyski towarzyszące obracaniu się ryb na boki podczas zbierania pokarmu. Pod wieczór ściągają w miejsca spokojniejsze; niekiedy wyskakują nad wodę z charakterystycznym furkotem.

Kiedy:
Najlepszym okresem jest późne lato i jesień, do końca października. Bierze jednak też wcześniej, od marca. Na ogół wcześnie rano i wieczorem, jedynie przy zmętnieniu wody – cały dzień. W zimie żeruje słabo, ale daje się łowić spod lodu.

Na co:
Podczas wiosennych przyborów wszelkie dżdżownice, latem, w wodzie czystej – larwy wodne (zwłaszcza coraz rzadsze widelnice), białe robaczki, pijawki, bardzo małe żywce (zwłaszcza głowacze i kiełbie), martwe rybki lub fileciki. Typową przynętą brzanową jest ser; szczególną skuteczność wykazuje tzw. serek cielęcy, czyli ścięte mleko, uzyskiwane w rzeźniach z żołądków młodych cieląt, wydzielające bardzo mocny, ostry zapach. Konopie, kasza kukurydziana, groch, ciasta, kiełbasa. Błystki, zwłaszcza obrotowe, sztuczne muszki – nimfy.

Jak:
Podstawowa zasada – przynęta musi się przesuwać po dnie lub na nim spoczywać. Na średnich głębokościach gruntówka z przynętami niewielkimi, w nurcie głębokim i wartkim – zestaw mocniej obciążony i przynęty duże. W metodzie angielskiej oznacza to odpowiednio zestaw lekki ze spławikiem typu Avon (haczyk nr 12 lub zbliżony) i najcięższy, ze spławikiem Balsa (haczyk nr 8 lub zbliżony). Na wszelkich głębokościach oraz w dołach wymytych za przeszkodami doskonale sprawdza się przystawka z ciężarkiem toczącym się po dnie. W większych rzekach o równym korycie można łowić na nimfy z drewienkiem tyrolskim.
Zacięcie musi być dość mocne. Brzana jest niezwykle silna, a walkę dodatkowo utrudnia nurt. Ponadto może się zdarzyć tarcie przyponem o piłkowaną krawędź płetwy grzbietowej, co zagraża osłabieniem żyłki. Ikra brzany jest trująca.

Ochrona:
Wymiar ochronny: 40 cm
Okres ochronny: od 1 stycznia do 30 czerwca,
Limit dzienny: 3 sztuki,
Tarło: od maja do czerwca.

Rodzina: karpiowate
0 0 votes
Jak oceniesz wpis

Podobne

Zębacz smugowy – wszystko, co musisz wiedzieć o tej rybie

Zębacz smugowy – wszystko, co musisz wiedzieć o tej rybie

Zębacz smugowy to jedna z najpopularniejszych ryb w Europie. Jest to średniej wielkości ryba słodkowodna, która żyje w rzekach i…

Wzdręga, krasnopiórka – charakterystyka i zachowanie Scardinius erythrophthalmus

Wzdręga, krasnopiórka – charakterystyka i zachowanie Scardinius erythrophthalmus

Scardinius erythrophthalmus, znany również jako Wzdręga Krasnopiórka, jest rybą słodkowodną z rodziny karpiowatych. Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych ryb…

jak powstaje jezioro przybrzeżne

temat wybrany: jak powstaje jezioro przybrzeżne Jeziora przybrzeżne to wyjątkowe miejsca, które powstają w pobliżu wybrzeży morskich i są zasilane przez wody oceanów. Ich powstawanie

Czytaj więcej »

wędkowanie filmy

temat wybrany: wędkowanie filmy Jakie filmy warto obejrzeć dla pasjonatów wędkowania? Wędkarstwo to nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu, ale również pasja i styl

Czytaj więcej »

wiosną na rzece

temat wybrany: wiosną na rzece Poradnik wiosennych wędkarzy: Jak skutecznie łowić ryby na rzece? Wiosna to czas, kiedy wędkarze wybierają się na łowiska na całym

Czytaj więcej »

przypony na karpia

temat wybrany: przypony na karpia Jak wybrać najlepsze przypony na karpia? Wędkarstwo jest jednym z najpopularniejszych sportów w Polsce. Wielu wędkarzy skupia się na łowieniu

Czytaj więcej »

lin okres ochronny

temat wybrany: lin okres ochronny Lin okres ochronny – poradnik dla wędkarzy Wędkarstwo to nie tylko sposób na spędzenie czasu na łonie natury, ale także

Czytaj więcej »