Brzanka różowa to jedna z najczęściej spotykanych rybek akwariowych. Wywodzi się z rodziny karpiowatych i w dzisiejszych czasach wykorzystywana jest do różnych zadań laboratoryjnych.
Brzanka różowa
Pochodzenie brzanki różowej
Ta rybka akwariowa pochodzi z Azji. Tam występuj w północnych wodach Indii, a mówiąc dokładniej w Bengalu i Asamu. Najczęściej te rybki można dostrzec w rwących górskich potokach. W tym miejscu należy również zaznaczyć, ż obszar występowania rybek ma wpływ na ich wielkość i ubarwienie.
Charakterystyka gatunku
W naturalnych warunkach brzanka osiąga 15 centymetrów długości, zaś w akwarium dorasta do maksymalni 12 centymetrów. Samce brzanki różowej są nieco mniejsze od samic, mają czarne płetwy i czerwone ubarwienie ciała, które staje się bardziej intensywne w okresie tarła. Samice tego gatunku rybek są lekko żółtawe lub srebrzyste, przez co nie rzucają się aż tak w oczy. U młodych rybek bardzo ciężko jest określić płeć.
Brzanka różowa to gatunek ryb ławicowych, co sprawia, że powinny być hodowane w grupie liczącej od 8 do 10 osobników. Wówczas są one mniej płochliwe i lepiej prezentują się w akwarium. Hodowca tych rybek w akwarium powinien im zapewnić zielone listki, ponieważ lubią je od czasu do czasu podgryzać. Można, jako zamiennik podawać im specjalny pokarm roślinny.
Odżywianie rybek w akwarium
Brzanki różowe to gatunek rybek wszystkożernych. W warunkach naturalnych odżywiają się małymi robakami i innymi insektami i wszelkiego rodzaju roślinnością. Hodując te rybki w akwarium należy zapewnić im dobrej, jakości pokarm suchy i pokarm żywy i mrożony jak na przykład: Ochotka czy Dafnia. Dzięki tej diecie rybki będą w dobrej kondycji, a ich ubarwienie będzie niesamowite.
Jakie akwarium dla brzanki różowej?
Rybki tego gatunku uwielbiają przestrzeń, dlatego zalecane jest akwarium o minimum 100 centymetrach długości. W akwarium powinna znajdować się gęsta roślinność i ciemne podłoże – wówczas rybki będą bardziej wyraźne w akwarium. Warto również zaznaczyć, że brzanki lubią mocny przepływ wody. Temperatura wody powinna wynosić od 18 do 22 stopni Celsjusza. Co ciekawe ten gatunek rybek od czerwca do września może przebywać w oczkach wodnych. Ponadto może być łączony z innymi gatunkami rybek akwariowych jak np., żyworódki, bojce czy też tęczanki.
Jak rozmnożyć ten gatunek rybek?
Ryby z rodziny karpiowatych rozrzucają ikrę, nie troszczą się o swoje potomstwo. W akwariach, które są odpowiednio utrzymane do tarła najczęściej dochodzi bez ingerencji akwarysty. Jeśli natomiast chcemy posiadać większą ilość narybku tego gatunku zaleca się kontrolowane podejście do rozmnażania brzanki różowej. Dno akwarium powinno być wyłożone siatką, aby zapowiedz wyjadaniu ikry przez dorosłe osobniki. Wylęg młodych rybek następuje w ciągu 24-48 godzin po tarle. Młody narybek należy intensywnie karmić, nawet cztery razy w ciągu dnia. Trzeba też regularnie dolewać świeżej wody. W dużym i czystym zbiorniki narybek bardzo szybko rośnie.
——————————————