Atlas ryb

CERTA (Vimba vimba)

Ciało srebrzyście ubarwione, płetwy szaro-niebieskie, jedynie na okres tarła parzyste przybierają kolor pomarańczowy. Krawędź brzucha uformowana w ostry kil. Pyszczek charakterystyczny, typowy dolny. Certa dorasta do 2 kg, przy 0,5 m długości. Przeciętnie łowi się egzemplarze mierzące do 30 cm. Wyglądem przypomina świnkę, która jednak dolne płetwy ma czerwone, ogonową czerwonawą, brzuch zaś w przekroju zaokrąglony, bez kila. Najwyraźniej różnią się pyszczkiem: wargi świnki są chrząstkowate, widziane z dołu mają zarys prostokątny; certy – zaokrąglone, raczej ryjkowate (jak leszczowe). Żywi się głównie bezkręgowcami wodnymi.

Gdzie:
Naturalnym miejscem występowania certy są przybrzeżne, wysłodzone wody morskie. Na tarło udaje się w górę rzek. Wskutek ich poprzegradzania i miejscowego zanieczyszczenia trasy wędrówek zostały poprzecinane. Spowodowało to wytworzenie się stad osiadłych, wędrujących na tarło tylko tak wysoko, jak warunki pozwalają. Jedna z takich populacji żyje w Zalewie Rożnowskim; tarło odbywa w górnych biegach Dunajca i Popradu. Ogólnie wybiera rzeki bystre, zwłaszcza zaś odcinki o dnie twardym, także kamienistym. W porach chłodnych trzyma się wody głębszej, w lecie pojawia się również w płyciznach.

Kiedy:
Żeruje cały rok. Sezon najlepszy przypada na przełom lata i jesieni, po czym – w październiku i listopadzie – następuje okres najsłabszych brań. Dzienny rytm aktywności jest różny w różnych wodach, ale w każdej powtarza się z dużą regularnością.

Na co:
Czerwone i białe robaczki, kawałki rosówek, ochotki, inne larwy wodne, ciasta, kasze, ziarna, bułka, białko z jajek na twardo, ziemniaki i glony.

Jak:
Przepływanka z prowadzeniem przynęty po dnie lub tuż nad nim, późną jesienią także gruntówki. Zacinać trzeba natychmiast, nawet jeśli zachodzi podejrzenie, że sygnał pochodzi od trącenia przeszkody dennej.

Ochrona:
Wymiar ochronny: 30 cm
Okres ochronny:
a) w rzece Wiśle od zapory we Włocławku do jej ujścia od 1 września do 30 listopada,
b) w rzece Wiśle powyżej zapory we Włocławku i w pozostałych wodach od 1 stycznia do 30 czerwca.

Rodzina: karpiowate

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
icawuqagetewuto Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
etewuto
Gość
etewuto

Odzyskiwanie danych z dysku po upadku Łódź

icawuqag
Gość
icawuqag

Odzyskiwanie danych z dysku Łódź