Chromobotia macracanthus – hodowla, karmienie i rozmnażanie , czyli wszystko o bocji wspaniałej. Bocja wspaniała (Chromobotia macracanthus) – popularna ryba akwariowa z rodziny piskorzowatych. Ze względu na ciekawe ubarwienie jest chętnie hodowana w domowych zbiornikach. Pochodzi z Azji, zamieszkuje przede wszystkim rzeki i wody stojące Borneo, Sumatry i Indonezji.
Charakterystyka i usposobienie
Bocja wspaniała posiada charakterystyczne, trójkolorowe ubarwienie – złotożółte, ciemne pasy w poprzek tułowia. Rzadko kiedy pokazuje się za dnia, chowa się w kryjówkach prowadząc nocny tryb życia. W okresie karmienia może wydawać specyficzne dźwięki podobne do „kliknięcia”. Naturalnym zachowaniem bocji wspaniałej jest układanie się na boku, przez co ryba sprawia wrażenie jakby była martwa. Nie jest to objaw choroby – bocja w ten nietypowy sposób śpi i odpoczywa. W swoim naturalnym środowisku traktowana jest jako pożywienie, dlatego w ciągu dnia ryba ta chowa się w kryjówkach. Może dożyć nawet do 50 lat. W warunkach naturalnych dorasta do 40cm, a w akwarium do 25cm. Jest bardzo przydatna w zwalczaniu ślimaków, które traktuje jako pożywienie. Najlepiej czuje się w większej grupie (min. 5-6 osobników), zaleca się hodowanie 10 i więcej sztuk. W parze lub grupie trzech czy czterech bocji jeden najsilniejszy osobnik zdominuje pozostałe. Ryby te w odosobnieniu stają się płochliwe i mogą atakować inne podobnie wyglądające ryby. Dorosłe samice są nieco większe i „pełniejsze” od samców. Płetwa ogonowa samców jest charakterystycznie zaokrąglona wzdłuż obydwu krawędzi zewnętrznych i głęboko wcięta. Bocje wspaniałe trzymają się strefy dennej. Gatunek ten jest podatny na ospę rybią.
Odżywianie
Bocja wspaniała to ryba mięsożerna, choć zdarza się, że podgryza rośliny, szczególnie te o delikatnych liściach. W warunkach akwariowych spożywa wszelkiego rodzaju pokarmu suche, mrożone lub żywe, szczególnie te opadające na dno. Dietę tego gatunku można także uzupełniać o owoce i warzywa (np. cukinia, szpinak, ogórek, melon). Podaje się jej również posiekaną i sparzoną dżdżownice. Dzięki swojemu zamiłowaniu do ślimaków bocje wspaniałe zyskały niemałą popularność i są chętnie hodowane przez akwarystów, którzy niestety nie zawsze zapewniają rybie odpowiednie warunki, szczególnie jeśli chodzi o rozmiar zbiornika.
Akwarium i wymagania
Bocja wspaniała potrzebuje dużego akwarium. Przyjmuje się, że minimalne wymiary to 120x50x50cm, czyli 300l, choć im więcej tym lepiej. Ryby są ciekawskie i lubią poznawać otoczenie, dlatego dobrze, aby w akwarium znajdowało się dużo elementów dekoracyjnych, takich jak kamienie, korzenie, doniczki itp. Zbiornik powinien być bogato obsadzony roślinnością, którą trzeba zabezpieczyć przed kopaniem w podłożu. Lubią wciskać się we wszelkie szczeliny czy szpary, dlatego warto zwrócić uwagę na ostre krawędzie, którymi ryba mogłaby się skaleczyć. Na podłoże najlepiej sprawdzi się żwirek o gładkich krawędziach. Bocja wspaniała jest rybą dosyć skoczną, dlatego w akwarium niezbędna jest pokrywa. Światło nie powinno być zbyt jaskrawe – można je stłumić roślinnością pływającą. Bocja jest najbardziej aktywna w nocy, warto więc wyposażyć zbiornik w oświetlenie nocne. Gatunek ten źle znosi wodę kranową. Woda powinna być miękka i kwaśna, dobrze natleniona i nieskazitelnie czysta. Powinno się podmieniać ją raz w tygodniu (około 30%-50%). Ryba ta jest wrażliwa na wysokie stężenie azotanów. Optymalna temperatura wody waha się w granicach od 24 do 29 stopni. Bocja wspaniała może skubać płetwy innych ryb, dlatego też nie powinna być trzymana z rybami o długich, weloniastych płetwach, np. bojownik, gupik, welon czy pielęgnica. Zaleca się jednak trzymanie je z sumami czy większymi karpiowatymi, np. z Kosiarką (Grubowarg Syjamski) czy Labeo (Grubowarg Dwubarwny).
Rozmnażanie
Uważa się, że rozmnożenie bocji wspaniałej w warunkach akwariowych jest niemalże niemożliwe. Ryby te w naturze migrują w celu odbycia tarła.
——————————————