Dzięki zastosowaniu nowych technologii, zarówno w konstrukcji, jak i przy wykończeniu woblerów, w ostatnim czasie mamy dużo nowych, oryginalnych modeli, które cieszą oko zarówno ryb, jak i łowcy. Kilka klasycznych modeli woblerów wykonanych z balsy to pewniaki na niektóre drapieżniki. Dzięki zastosowaniu sztucznych tworzyw do wykonania korpusu i stera, na rynku pojawiają się coraz to nowe modele woblerów, które warto wypróbować.
Coraz większa konkurencja wśród producentów przynęt skłoniła ich do stosowania nowych rozwiązań oraz wykorzystywania nowych materiałów. Dzięki temu na rynku są dostępne woblery o bardzo dobrej pływalności, a jednocześnie wyjątkowej atrakcyjności. Zarówno korpusy, jak i stery mają niespotykany dotychczas kształt, a dzięki zastosowaniu specjalnych komór wewnątrz korpusu, można nimi bardzo daleko rzucać i dodatkowo wydają intensywny dźwięk, który ma prowokować drapieżniki do ataku. Firma Rapala od pewnego czasu wprowadziła na boku woblera stalowy dysk, dzięki któremu dźwięk jest bardzo donośny w momencie uderzania metalowej kulki umieszczonej wewnątrz.
Ze względu na coraz częstsze łowienie drapieżników na woblery bezsterowe, w ofercie tych przynęt mamy coraz więcej nowości. Poppery, slidery mają kształty niespotykane wcześniej wśród woblerów a do tego mają bardzo atrakcyjne wykończenie. Szereg nowych detali, takich jak: trójwymiarowe oko, laserowe listwy, czy malowanie ich farbami fluo, znacznie zwiększają szanse wędkarzy. Większość przynęt ma doskonałe kotwice, a wiele modeli zakończonych jest chwostem. Rozmiary dostępnych na rynku woblerów są skrajnie różne. W ofercie przynęt pstrągowych, jaziowych i kleniowych znajdują się mini woblerki 2-3 cm, zaś w ofercie przynęt szczupakowych czy sandaczowych produkowane są woblery o długości 20-30 cm. Specjalnie dla niektórych gatunków ryb, takich jak na przykład bolenie, rozpoczęto produkcję nowych modeli woblerów, ze sterem umieszczonym prostopadle do korpusu, w jego środkowej części. Ważne dla efektu połowu jest wprowadzenie tzw. gumowoblerów, w których cały korpus, lub jego część, jest miękka, co powoduje, że ryba powtarza atak na tą przynętę. Przy tak szerokiej ofercie woblerów wędkarze, którzy dotychczas łowili na błystki i gumy coraz częściej po nie sięgają. Należy jednak pamiętać, że prowadzenie niektórych modeli wymaga od nowicjusza przejścia szkolenia pod okiem, zaawansowanego w ich stosowaniu, kolegi. Najwięksi producenci fińscy, amerykańscy i polscy często wprowadzają nowe wzory, w ten sposób zachowując swoją mocną pozycję wobec depczących im po piętach producentów chińskich. Umożliwia im to zastosowanie nowych technologii, zarówno w konstrukcji, jak i przy wykończeniu wobIerów.
Klasyczne modele woblerów wykonanych z balsy, to pewniaki w połowach niektórych drapieżników. Aczkolwiek zastosowanie nowatorskich rozwiązań do wykonania korpusu i steru w woblerach z tworzyw sztucznych co roku stwarza konkurencję klasycznym modelom z balsy. Warto wspomnieć, że od dwóch dekad czołową firmą na świecie wyznaczającą nowe trendy w produkcji woblerów jest polska firma Salmo.
——————————————