Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy? Dzięki bankowym usługom internetowym możemy wysyłać przelewy z domu. Samodzielne zlecanie operacji musi jednak dużej dokładności. Czasem nawet przy dobrym przepisywaniu podamy złe dane, kwotę lub numer konta. Co spowodować, gdy zorientujemy się, że zatwierdziliśmy błędne zlecenie? Czy można cofnąć przelew? Jak odzyskać pieniądze przesłane na złe konto?

 

Błędny przelew – jakie są konsekwencje?

Często realizujemy wiele przelewów szybko również w pośpiechu, by pieniądze szybko trafiłyście do oczekujących. To łatwo o pomyłkę. Mogą więc stanowić niepoprawne dane adresata, za wysoka kwota przelewu lub źle przepisany numer konta. Wszystka z pomyłek wymaga innego stanowiska oraz że nieść za sobą nowe konsekwencje:

Błędne dane kliencie

Wpisanie niepoprawnego imienia, literówka w powodzeniu, czy błędny adres odbiorcy przelewu to chwila szkodliwe pomyłki, jakie możemy osiągnąć. Banki weryfikują zlecenia tylko po numerze konta, więc przelew a oczywiście zostanie przesłany do właściwej osoby (oczywiście, skoro nie było pomyłki w formacie konta).

Jedynym wyjątkiem są nowo powstałe rachunki. Kiedy robi się nowe konto a potrzebuje zasilić je tekstem z obecnego, należy dokładnie wpisać dane. Jeśli dodatek nie będzie się zgadzać, bank może odrzucić przelew.

Zbyt astronomiczna kwota przelewu

Czasem dodatkowe zero lub źle postawiony przecinek sprawia, że wysyłamy komuś sumę dziesięciokrotnie większą od zamierzonej (zamiast 500 zł możesz dać 5000 zł). W niniejszym wypadku problem zatrzymuje się znacznie dużo poważny. Bank nie odpowiada za pomyłki użytkowników w tej materii oraz może nie zechcieć anulować zatwierdzonego przelewu. W niniejszym przypadku można tylko zetknąć się z odbiorcą i poprosić o zwrot różnicy w liczbach.

Oczywiście, jeśli zatwierdzona wartość będzie znaczniejsza niż środki dostępne na twoim rachunku, przelew nie zostanie stworzony. W sukcesie za wielkich przelewów z datą przyszłą ważna w sposobie natychmiastowym wybrać pieniądze z konta (tak by dostępna wartość była ciemniejsza od zleconej). To uniknie się realizacji zlecenia.

Zły numer konta bankowego

Błędny numer konta to najpoważniejszy problem. Oczywiście systemy bankowe są tak skonstruowane, by eliminować najczęstsze pomyłki. Jeśli wpisze się za krótki lub za duży ciąg cyfr, okienko z artykułem powiadomi o błędzie, lub przelew nie jest wykonany i gość z banku umówi się z jego zleceniodawcą.

Brak w pory cyfr lub niewłaściwe ich wprowadzenie to szybko zupełnie nowa rzecz. Pół biedy, jeśli zlecimy artykuł na osobne konto. Bank go nie zrealizuje lub wręczy transfer w układzie kilku dni codziennych (czas oczekiwania może dzielić się w relacji od regulaminu, w niektórych bankach jest ledwie dzień, w nowych nawet ponad tydzień). Gdy natomiast błędny numer jest wolny, to pieniądze trafią na cudzy rachunek. Systemy bankowe weryfikują tylko numery, to nawet gdy dane adresata wpiszesz poprawnie, a ciąg wartości nie będzie się zgadzał, to pieniądze otrzyma druga osoba.

Cofnięcie przelewu – co prowadzić?

Popełniliśmy błąd w formacie konta. Co teraz? Do kogo należy się zwrócić? W relacji z banku możemy zrobić:

anulowanie samodzielne z poziomu bankowości internetowej – przydatne w niewielu bankach. Zwykle dotyczy tylko przelewów z datą przyszłą;
anulowanie przez infolinię – anulacja przez kontakt z konsultantem. Nie zawsze jest dodatkowa (szukaj porady w przepisie banku), czasem zostaniesz odesłany do oddziału;
anulowanie w dziale – osobiste podpisanie odwołania transakcji.

Anulowanie przelewu – gdy jest możliwe, i jak nie?

To, czy można cofnąć zlecony przelew, zależy z dwóch czynników:

regulaminu banku

Bank chyba nie zgodzić się na rozwiązanie przelewu, jeśli w przepisie jest zapis, że maszyna nie anuluje zleceń z datą bieżącą. Większość banków nie robi kłopotów z anulacją, jeśli przelew ma odroczoną datę płatności, nie stanowi toż natomiast regułą (znów zależy jedynie z regulaminu).

czasu, jaki upłynął od złożenia przelewu

Dodaje się te szybka reakcja. Wykryliśmy pomyłkę – od razu skontaktujmy się z bankiem odpowiadającym za konto, z którego wysłaliśmy pieniądze. Jeśli sprzedaż nie została także zrealizowana (można się tego dowiedzieć, sprawdzając sesje Elixir banku, czyli tabele sesji przychodzących i wydających), można ją odkręcić. Jednak jeśli pieniądze poszły obecnie na inne konto, z rządu naszego banku nie będzie się już dało nic zrobić.

Przelew na krótkie konto – jak odzyskać pieniądze i bądź to w ogóle możliwe?

Gdy pieniądze zostały już przelane na konto błędnego adresata, nie posiadamy uprawnienia do reklamacji w banku. To my popełniliśmy błąd, nie instytucja. Oczywiście bank może zaoferować usługa w odzyskaniu pieniędzy i skontaktować się z bankiem, do którego poszedł przelew. Stanowi toż natomiast tylko silna wola, nie obowiązek. Na sił zapisu Sądu Najwyższego z grudnia 2008 roku, bank ma obowiązek wykonać zadanie wspólne z przeznaczonym życiem i zasadami współżycia społecznego. Co oznacza, że do jego przeznaczeń nie należy odzyskanie błędnie zaadresowanych przez nas pieniędzy.

Jeśli bank pogodzi się pomóc, może przekazać do przypadkowego odbiorcy zaproszenie do wypłaty na sił zasad kodeksu cywilnego, który mówi, że „wszystek, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem własnej osoby, jest odpowiedzialny do dania pomoce w naturze, i gdyby to niezwykłe, do obrotu wartości”. Dla przypadkowo obdarowanego oznacza to obowiązek zwrotu pieniędzy (w finale istniałoby toż bezpodstawne wzbogacenie się).

Wezwanie do dania wpłaty powinno wynosić kwotę podlegającą zwrotowi, termin odesłania ilości i numer rachunku osoby, która planuje odebrać swój majątek. Absolutnie nie ma pewności, że po wysłaniu wezwania odzyskamy własne pieniądze. Jeśli osoba, która otrzymała błędny przelew, otwiera się od zwrotu, można szybko tylko zgłosić sprawę do sądu. W trakcie postępowania bank nie jest przecież cechą a nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

Ile kosztuje cofnięcie przelewu?

Pomyłka może nas drogo kosztować, nawet gdy przelew uda się anulować jeszcze przed wysłaniem do błędnego adresata. Bank za udzieloną pomoc może nabyć opłatę. Dodatkowa procedura jest wdrażana jedynie z przyczyny osoby, która błędnie wpisała informacje oraz potrzebuje zaangażowania pracowników instytucji. W relacji z banku za anulację zapłacimy od 20 do 30 zł. Niewątpliwie są banki, które anulują przelewy za darmo, wszystko zależy a z podpisanego przez klienta regulaminu.

Jeżeli bank przyjmie się uwag w odzyskaniu już przelanych pieniędzy, policzy nam także dobrze. W relacji od pracy zapewne żyć owo kwota od 60 do 120 zł.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Jak oceniesz wpis

Podobne

Zębacz smugowy – wszystko, co musisz wiedzieć o tej rybie

Zębacz smugowy – wszystko, co musisz wiedzieć o tej rybie

Zębacz smugowy to jedna z najpopularniejszych ryb w Europie. Jest to średniej wielkości ryba słodkowodna, która żyje w rzekach i…

Wzdręga, krasnopiórka – charakterystyka i zachowanie Scardinius erythrophthalmus

Wzdręga, krasnopiórka – charakterystyka i zachowanie Scardinius erythrophthalmus

Scardinius erythrophthalmus, znany również jako Wzdręga Krasnopiórka, jest rybą słodkowodną z rodziny karpiowatych. Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych ryb…

jak powstaje jezioro przybrzeżne

temat wybrany: jak powstaje jezioro przybrzeżne Jeziora przybrzeżne to wyjątkowe miejsca, które powstają w pobliżu wybrzeży morskich i są zasilane przez wody oceanów. Ich powstawanie

Czytaj więcej »

wędkowanie filmy

temat wybrany: wędkowanie filmy Jakie filmy warto obejrzeć dla pasjonatów wędkowania? Wędkarstwo to nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu, ale również pasja i styl

Czytaj więcej »

wiosną na rzece

temat wybrany: wiosną na rzece Poradnik wiosennych wędkarzy: Jak skutecznie łowić ryby na rzece? Wiosna to czas, kiedy wędkarze wybierają się na łowiska na całym

Czytaj więcej »

przypony na karpia

temat wybrany: przypony na karpia Jak wybrać najlepsze przypony na karpia? Wędkarstwo jest jednym z najpopularniejszych sportów w Polsce. Wielu wędkarzy skupia się na łowieniu

Czytaj więcej »

lin okres ochronny

temat wybrany: lin okres ochronny Lin okres ochronny – poradnik dla wędkarzy Wędkarstwo to nie tylko sposób na spędzenie czasu na łonie natury, ale także

Czytaj więcej »