Hobbystyczne łowienie ryb to nie tylko zajęcie na dni wolne od pracy. To również pasja, a nawet sztuka, która wymaga wiedzy, umiejętności oraz doświadczenia. Kady z tych elementów przekłada się na sukces w postaci udanego, obfitego połowu. Jakie znaczenie w tym procesie ma zanęta? Czym jest pellet wędkarski? Jakie są jego rodzaje i czy warto stosować go w łowieniu ryb? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Spis Treści
Do czego służy materiał zanętowy?
Łowienie ryb na wędkę osobom niewtajemniczonym kojarzy się z wielogodzinnym siedzeniem nad wodą i cierpliwym oczekiwaniem na to, aż ryba złapie się na haczyk. W rzeczywistości jest to znacznie bardziej skomplikowany proces, w którym o sukcesie połowu decydują nie tylko czas i cierpliwość, ale również sam wędkarz. To jego wiedza na temat doboru sprzętu, zwyczajów różnych gatunków ryb czy ich wabienia na łowisko przekłada się na efekty. Jednym z czynników, który ma na nie wpływ, jest odpowiedni materiał zanętowy.
Zanęta w języku wędkarskim oznacza aromatyczny pokarm o pożądanej konsystencji, który jest rozkładany na terenie łowiska w celu przywabienia do niego ryb. Rodzaj tego pokarmu oraz jego struktura są inne dla poszczególnych gatunków ryb. Podawanie zanęty ma zazwyczaj miejsce przez kilka dni przed właściwym połowem. Mogą nią być specjalne gotowe granulaty lub zwykła kasza pęczak uzupełniona o traktory zapachowe. Zanętą jest też pellet.
Pellet wędkarski jako zanęta
Pojęcie „pellet” jest obecnie popularne z uwagi na to, że pojawił się on jako ceniony materiał opałowy o walorach ekologicznych. Pellet wędkarski ma z nim jedną cechę wspólną, jaką jest forma granulatu. Powstaje jednak nie z odpadów roślinnych, ale z mączek zapachowych wzbogaconych o witaminy i substancje odżywcze. Odpowiednio komponowane są poddawane obróbce, a następnie prasowane do formy granulatu.
Pellet dzieli się na twardy i miękki, co ma znaczenie przy wyborze odpowiedniego produktu na zanętę. Do tego celu stosuje się jego odmianę twardą, która po wrzuceniu do wody powoli opada na dno. Jednocześnie jej zewnętrzna warstwa rozpuszcza się w wodzie, ciągnąc za sobą chmurę zapachu.
– Różnorodność mieszanek mączek sprawia, że gotowy pellet ma rozmaite kolory, zapachy i kształty. Dzięki temu może być wykorzystywany do nęcenia gatunków ryb, które lubią określone kombinacje barwno-zapachowe – wyjaśnia pracownik sklepu karpiowego RK Baits.
Czy pellet jest dobrym materiałem zanętowym?
Popularność pelletu jako zanęty jest jak na razie niewielka. Dlatego wybierając go, możesz liczyć na to, że ryby jeszcze się nie uodporniły i przywabi je nowy, atrakcyjny zapach. Ponadto twardy pellet jest na tyle mocno sprasowany, że nie rozpuszcza się zbyt szybko w wodzie. Dzięki temu jego działanie rozciąga się w czasie, zwiększając skuteczność. Inną istotną zaletą jest różnorodność kompozycji kolorystycznych i zapachowych. Pozwala ona na dobranie produktu, który idealnie wpasuje się w gusta konkretnego gatunku ryb. Na atrakcyjność wpływają też cena oraz fakt, że pellet nie wymaga żadnego przygotowywania. Można go używać od razu po wyjęciu z opakowania.
——————————————