Pellet wędkarski jest na rynku od niedawna, ale wielu wędkarzy już nie wyobraża sobie udania się na łowisko bez kilku rodzajów tego produktu. Pellet ma bowiem wiele zalet i znacznie ułatwia łowienie różnych gatunków ryb: od drobnych przez średnie po prawdziwe okazy. Jest przy tym wygodny w przechowywaniu i łatwy w użyciu. Co warto wiedzieć o pellecie, na co zwracać uwagę przy wyborze i jak go stosować?
Spis Treści
Co to jest pellet wędkarski?
Zacznijmy od tego, czym jest pellet wędkarski. Pod tą nazwą kryje się drobny pokarm dla ryb produkowany z mieszaniny kilku mączek zwierzęcych i roślinnych oraz ziaren, wzbogacony witaminami, składnikami mineralnymi i aromatami. Wszystko to łączy się, prasuje i formuje w niewielkie walcowate kawałki o średnicy od 2 do nawet 30 milimetrów. Grubszy pellet ma w środku otwór, dzięki czemu można założyć go na włos. Wyróżniamy dwa jego rodzaje:
- pellet twardy – przeznaczony do nęcenia;
- pellet miękki – może służyć jako przynęta.
Pellet wędkarski jest dostępny w bardzo szerokiej gamie smaków, zapachów i kolorów, które można dobrać do upodobań ryb.
Po czym poznać pellet wysokiej jakości?
W sprzedaży dostępnych jest wiele pelletów różnych marek, różniących się składem, wielkością i wyglądem. Na co zatem trzeba zwracać uwagę, by wybrać produkt wysokiej jakości? Przede wszystkim weźmy pod lupę jego skład – poszczególne komponenty powinny być pochodzenia naturalnego (dotyczy to również barwników i środków zapachowych). Dobrze, gdy zawartość białka jest wysoka.
Trzeba również obserwować, jak pellet zachowuje się w wodzie. Dobry będzie powoli oddawał składniki odżywcze i aromat, uwalniając charakterystyczne smużki, które zachęcają ryby do podpłynięcia, i nie rozpadnie się zbyt szybko, gdy nasiąknie wodą. Pellet należy dobrać do sposobu łowienia i gatunku ryb, jakie bierzemy na celownik. Najlepiej zaopatrzyć się w kilka rodzajów i sprawdzić, który sprawdzi się najlepiej w danym akwenie. Duży wybór pelletów znajdziemy np. w internetowym sklepie karpiowym RK Baits.
Jak stosować pellet wędkarski?
Pelletu można używać na kilka sposobów. Nabity na haczyk lub założony na włos służy jako przynęta. Jest dobrą alternatywą lub uzupełnieniem kulki proteinowej. Świetnie sprawdza się również w roli zanęty, którą karmimy ryby i wabimy je w określone miejsce. Z kolei po namoczeniu pelletem łatwo obklejać koszyczki stosowane do method lub pellet feeder. Działanie pelletu można dodatkowo wzmocnić, polewając go boosterem lub mieszając z kulkami czy ziarnem. Jak widać, jest to produkt bardzo uniwersalny.
——————————————