Poradniki

Czym najlepiej łowić zimą

Czym najlepiej łowić zimą

Nie każdy jest przekonany do tego, żeby łowić wędką zimą. Nie każdy też posiada odpowiednie umiejętności – nie wszyscy są gotowi na to, żeby podjąć takie, nijako wyzwanie. Dlatego oprócz sporego doświadczenia w wędkowaniu nad rzeką, żeby wędkować nad przeręblem należy zaopatrzyć się w zbiór wiadomości i narzędzi, które pozwolą w sposób przyjemny uprawiać takie nietypowe hobby.

Wybór wędki

Wędka, w jaką należy się wyposażyć wychodząc na wędkowanie zimą, to najprostszy element wędkarskiego hobby. Żeby wybrać najlepszą wędkę, warto rozważyć zakup wędki wyprodukowanej z włókna szklanego. Zaletą wędek wyprodukowanych (najlepiej w całości) z włókna szklanego jest przede wszystkim niska waga. Niższa waga w zestawieniu z wysoką trwałością jest istotnym parametrem wyboru wędki, do przyjemnego wędkowania zimą Trwałość sprzętu z wysokiej jakości włókna szklanego pozwoli cieszyć się z wędkowania przez długie lata. Szukajmy też wędki o długości nieprzekraczającej 1 metra. W tym wypadku długość ma znaczenie i najlepszy model to ten najkrótszy (ale sprawdźmy, czy za krótka wędka nie będzie dla nas samych niezbyt komfortowa).

Równie istotnym elementem wędki, jak materiał z którego została zrobiona, to rękojeść wędki. Zwróćmy na nią uwagę. Nie narażajmy się na to, że wędka nam się po prostu wyślizgnie. Rękojeść musi być jak najlepiej wyprofilowana i jak najbardziej dopasowana do ręki głównego wędkarza.

Wybór żyłki

Żyłki wędkarskie to nie jest wąski temat. Szczególnie, gdy chodzi o żyłkę do wędkowania pod lodem. Każdy gatunek ryby mógłby być tytułem innego artykułu. Pod każdy gatunek ryby zastosujemy inną grubość żyłki. Inną grubość zastosujemy także w zależności od tego na jakiej głębokości będziemy wędkować. Nie mniej jednak w warunkach zimowych celując w leszcza, musimy zaopatrzyć się w żyłkę o grubości od 0,6 do 0,12 mm. W przypadku kiedy zasadzamy się na szczupaka (abstrahując od okresu ochronnego), warto zastosować żyłkę nawet o grubości 0,16 mm. Tak jak w przypadku łowienia latem, grubość żyłki musimy uzależnić przede wszystkim od przewidywanej wagi oczekiwanej przez nas ryby.

Sklep Liwi.pl – mistrzowski sprzęt do połowu podlodowego

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o