Okres letni to czas, kiedy na krzaczkach i drzewkach pojawiają się dojrzałe owoce, gotowe do zbioru. Jednym z popularniejszych owoców są maliny, które nie są zbyt wymagające w uprawie, dlatego każdy z nas może je uprawiać w przydomowym ogródku. Ekologiczne owoce z własnej uprawy to lepsze rozwiązanie niż ich kupno w markecie.
Sadzenie malin w ogrodzie – wymagania
Jak już wspomnieliśmy wyżej, owoce te nie są najtrudniejsze w uprawie, co jest bardzo dobrą wiadomością dla amatorów ogrodnictwa. Głównym czynnikiem o jaki należy zadbać to odpowiednia gleba, która powinna być lekko kwaśna. Dopuszczalne pH wynosi zatem od 5,5 do 6,5. Ponadto powinna być bogata w dużą zawartość próchnicy, która magazynuje wodę oraz azot. To dzięki temu pierwiastkowi, maliny wytwarzają silne pędy wegetacyjne. Oprócz systematycznego podlewania, warto zadbać także o nawożenie gleby, jednak przed wyborem jakiegokolwiek preparatu, warto tę decyzję skonsultować, ze specjalistą odpowiedzialnym za analizę chemiczną gleby. Chcesz przeprowadzić prace modernizacyjne w ogrodzie? Pożyczka gotówkowa pozwoli Ci zrealizować ten plan. Dzięki temu będziesz mógł uprawiać warzywa i owoce, a także wypoczywać w cieniu drzew.
Jaki nawóz do malin wybrać?
Jeszcze do niedawna różnego rodzaju nawozy były owiane złą sławą, dlatego tak ważne jest, by ich skład nie zagrażał w żaden sposób roślinom. W przypadku przydomowej uprawy malin, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie nawozu organicznego, np. obornika lub kompostu. Wówczas istnieje nikła szansa na ingerencję w bilans mineralny gleby.
Ponadto użycie naturalnego nawozu nie zwalnia nas z obowiązku systematycznego obserwowania krzewów, czy nie dzieje się z nimi nic złego. W przypadku braku azotu, owoce będą małe, a na krzewach pojawia się drobne liście, żółtawej barwy. Z kolei, jeśli azotu będzie zbyt dużo w glebie, liście będą ciemnozielone, a zbiór zbyt obfity. Brak potasu będzie oznaczał żółknięcie liści na obrzeżach, natomiast brak magnezu sprawi, że liście zbrązowieją i opadną.
W pierwszym roku po posadzeniu malin, bardzo dobrze sprawdzi się także saletra amonowa, która ma bardzo dobry wpływ na stymulację rozwoju tych roślin. Najlepiej sprawdzi się w przypadku jesiennej odmiany malin i tych gatunków, które powtarzają owocowanie. Twój ogród wymaga świeżej aranżacji? Chcesz uprawiać ekologiczne warzywa i owoce? Pożyczka gotówkowa to świetne rozwiązanie, dzięki któremu w Twoim portfelu pojawi się dodatkowy zastrzyk gotówki.
——————————————