Gy zostawiasz czworonoga samego w domu

Gy zostawiasz czworonoga samego w domu

Niemal każdemu zdarzyła się sytuacja, w której po kilku godzinach nieobecności przychodzi do domu, a tam… katastrofa! Przegryzione poduszki, bałagan, poprzewracane doniczki z kwiatami. A to wszystko dzięki pupilowi, który się nudził lub tęsknił! Jak ochronić mieszkanie przed psem lub kotem? Jak uprzyjemnić zwierzakowi samotne spędzanie czasu? Oto kilka porad!

 

Poznaj swoje zwierzę!

Jak Twój zwierzak znosi samotność? Tęskni i nerwowo przegryza kable czy też wykorzystuje ją do robienia rzeczy, których mu nie wolno? Jak to w ogóle sprawdzić? W przypadku dorosłego zwierzaka, który nie jest nauczony przebywania w samotności, może okazać się to dość trudne, jednak nie niemożliwe. Najprostszym sposobem jest umieszczenie kamery w niewidocznym miejscu i pozostawienie zwierzaka samego w domu. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, trzeba uważnie obserwować psiaka lub kota. Co da Ci odpowiedź na powyższe pytanie? Dzięki niej będziesz mógł dostosować metodę radzenia sobie z samotnością do zwierzaka.

Nie wszystkie zwierzęta świetnie radzą sobie z wolnym czasem wypełnionym ciszą. Niektóre dość silnie przeżywają każdą nieobecność pana w domu, a co za tym idzie, ich zachowanie może być objawem nerwicy. Jeśli notorycznie zdarza się, że czworonóg wykonuje te same czynności mimo stosowania kar, może warto udać się do psiego psychologa?

Z drugiej strony wiele kotów i psów ma poczucie, że pewne zachowania są wymagane przez pana tylko w jego obecności. A zatem kiedy tylko człowiek znika, rozpoczyna się balanga – spanie na kanapie, ogryzanie kantów mebli, a nawet zostawianie “niespodzianek” tu i ówdzie.

Obydwa rodzaje zachowania są dość częste wśród zwierząt i skutkują zniszczeniem rzeczy, a nawet całego mieszkania. Doprowadza to do białej gorączki wielu właścicieli, którzy decydują się oddać zwierzę do schroniska. Zanim podejmie się taką decyzję, warto spróbować walczyć z problemem.

Gy zostawiasz czworonoga samego w domu

Sposoby na zwierzaka

Bez względu na przyczynę zniszczenia, rzeczy można ochronić przed krnąbrnymi lub nerwowymi czworonogami. Wystarczy zastosować kilka sztuczek.

Nowe zabawki do samodzielnej zabawy

To najprostsza i bardzo popularna metoda. Zwierzętom nudzą się zabawki, zwłaszcza jeśli są w opłakanym stanie. Dlatego warto od czasu do czasu kupić coś nowego, co zajmie czworonoga na dłużej. W sklepach zoologicznych dostępnych jest wiele opcji do wyboru, w tym również zabawki interaktywne.

Nagroda i kara

Stosowanie kary i nagrody za zachowanie jest bardzo skuteczne zwłaszcza w przypadku psów. Jeśli czworonóg grzecznie się zachował, warto dać mu smakołyk. Jeśli było odwrotnie, karą może być brak ciasteczka lub też bardziej dyscyplinujące użycie odpowiedniej tonacji głosu w celu wyrażenia swojego niezadowolenia. Można również skierować zwierzaka do kojca.

Porządny spacer

Tu widać wyraźny błąd ludzi, którzy myślą, że psu wystarczą dziennie trzy spacerki po pół godziny. Niestety wcale tak nie jest. Wiele ras psów wymaga spacerów znacznie dłuższych, trwających nawet po 2-3 godziny dziennie. Szczególnie mowa tu o dużych psach, które nie mają możliwości wybiegania się w mieszkaniu. W skrajnych przypadkach można zakupić psiakowi czy kotu bieżnię, jednak lepiej zadbać również o własny ruch i spędzić te kilka godzin ze zwierzakiem na świeżym powietrzu.

Telewizja, radio i inne głosy

Niekiedy zwierzak czuje się samotny i nie może znieść ciszy, która otacza go, gdy nie ma właściciela. Można nieco go “oszukać”, puszczając telewizję, radio czy też film na komputerze. Niektórym zwierzętom pomagają bajki lub też filmy przyrodnicze. Sprawianie pozorów, że w domu ktoś jest, okazuje się także skutecznym sposobem na krnąbrne zwierzaki, które wstrzymują swoje niegrzeczne zachowania z obawy, że zostanie wobec nich zastosowana natychmiastowa kara.

Uwaga na zwierzaka

Po przyjściu do domu masz ochotę położyć się i nic nie robić? Nic z tego! Postaraj się poświęcić zwierzakowi dużo uwagi, bawiąc się z nim, mówiąc do niego, głaszcząc go. W wielu przypadkach zwiększenie zainteresowania zwierzakiem jest dla niego sygnałem uspokajającym.

Gy zostawiasz czworonoga samego w domu

A teraz coś na mieszkanie

Mimo najszczerszych chęci i pragnień niekiedy trzeba iść na ustępstwa. Pozbycie się lub przeniesienie roślin do innego pokoju to np. dobry sposób na zlikwidowanie problemu zrzucania ich przez kota. Zamykanie pomieszczeń np. łazienki czy też salonu, chowanie rzeczy, które mogą zostać uszkodzone, nakładki lub okleiny na meble to tylko niektóre z radykalnych kroków, jakie niekiedy trzeba podjąć. Nieraz należy wymienić dywan na parkiet, ponieważ ten pierwszy zwierzak pojmuje jako kuwetę. Skuteczną ochroną mieszkania okazuje się zastosowanie w niektórych miejscach odświeżaczy z zapachem, którego zwierzę nie lubi. Może to pomóc np. na problem podrapanych czy obgryzionych mebli.

Większą część własnego M ochroni się również, wytyczając zwierzakowi miejsce do zabawy i spania. Można je ogrodzić tak, aby czworonóg nie miał możliwości wyjścia poza tę strefę. Warto jednak pamiętać, aby nie stosować tego samego pomieszczenia jako kary, ponieważ w ten sposób zwierzę będzie się czuło wiecznie karane, nawet pomimo dobrego zachowania. Jasne zasady ułatwią zwierzakowi zrozumienie, dlaczego na kilka godzin jest zamykany.

Zważywszy na powszechność problemu nieraz można spotkać się ze skrajnymi przypadkami, np. zamykania psa na balkonie, a kota w ciasnej klatce. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie dla pupila. Lepiej powoli i stopniowo uzyskiwać efekt, dbając o relacje ze zwierzęciem, niż straszyć go, tudzież wystawiać na nieprzychylne warunki atmosferyczne. Warto pamiętać, że nic nie zastąpi czworonogowi uwagi właściciela.

Opracowanie materiału: rynekpierwotny.pl

Źródło zdjęć: Pexels.com

0 0 votes
Jak oceniesz wpis

Podobne

Zębacz smugowy – wszystko, co musisz wiedzieć o tej rybie

Zębacz smugowy – wszystko, co musisz wiedzieć o tej rybie

Zębacz smugowy to jedna z najpopularniejszych ryb w Europie. Jest to średniej wielkości ryba słodkowodna, która żyje w rzekach i…

Wzdręga, krasnopiórka – charakterystyka i zachowanie Scardinius erythrophthalmus

Wzdręga, krasnopiórka – charakterystyka i zachowanie Scardinius erythrophthalmus

Scardinius erythrophthalmus, znany również jako Wzdręga Krasnopiórka, jest rybą słodkowodną z rodziny karpiowatych. Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych ryb…

jak powstaje jezioro przybrzeżne

temat wybrany: jak powstaje jezioro przybrzeżne Jeziora przybrzeżne to wyjątkowe miejsca, które powstają w pobliżu wybrzeży morskich i są zasilane przez wody oceanów. Ich powstawanie

Czytaj więcej »

wędkowanie filmy

temat wybrany: wędkowanie filmy Jakie filmy warto obejrzeć dla pasjonatów wędkowania? Wędkarstwo to nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu, ale również pasja i styl

Czytaj więcej »

wiosną na rzece

temat wybrany: wiosną na rzece Poradnik wiosennych wędkarzy: Jak skutecznie łowić ryby na rzece? Wiosna to czas, kiedy wędkarze wybierają się na łowiska na całym

Czytaj więcej »

przypony na karpia

temat wybrany: przypony na karpia Jak wybrać najlepsze przypony na karpia? Wędkarstwo jest jednym z najpopularniejszych sportów w Polsce. Wielu wędkarzy skupia się na łowieniu

Czytaj więcej »

lin okres ochronny

temat wybrany: lin okres ochronny Lin okres ochronny – poradnik dla wędkarzy Wędkarstwo to nie tylko sposób na spędzenie czasu na łonie natury, ale także

Czytaj więcej »