Rybki wydają się większości osób najprostszymi zwierzętami hodowlanymi – wydaje się, że wystarczy wlać wodę do akwarium, wrzucić rybkę i nie zapominać o karmieniu.
Rybki wydają się większości osób najprostszymi zwierzętami hodowlanymi – wydaje się, że wystarczy wlać wodę do akwarium, wrzucić rybkę i nie zapominać o karmieniu. Jeśli jednak chcemy, żeby nasze akwarium pięknie wyglądało, a rybki cieszyły się dobrym zdrowiem, warto się przygotować do zostania akwarystą.
Wybór akwarium
Akwarium musi mieć kształt prostopadłościanu i być dostosowane wielkością do liczby rybek, na którą się nastawiamy. Nie kupujemy kuli – są one zbyt małe i uniemożliwiają zamontowanie odpowiednich akcesoriów, przez co zwierzęta się męczą i szybko zaczynają chorować. 25-30 litrów to minimalna pojemność, którą musi mieć akwarium. Warto także przemyśleć miejsce, w którym chcemy je postawić: kiedy wypełnimy je wodą, zrobi się ciężkie, dlatego trzeba się upewnić czy podpora wytrzyma takie obciążenie.
Niezbędne wyposażenie akwarium
Hobbystyczni akwaryści zaopatrują się w dziesiątki urządzeń, które poprawiają wygląd akwarium, podnoszą jakość życia ryb lub ułatwiają opiekę nad nimi. Jednak najważniejszymi, obowiązkowymi dla każdej osoby chcącej hodować rybki sprzętami będą filtr, grzałka i oświetlenie. Dzięki tym trzem urządzeniom będzie można stworzyć odpowiednie warunki środowiskowe dla tych zwierząt.
Urządzenie akwarium
Wybór roślin i innych dekoracji (naturalnych lub sztucznych) może być świetną zabawą! Tutaj początkujący akwarysta ma dużą dowolność, pod warunkiem, że pamięta o tym, żeby sprawdzić czy elementy, które wybierze, nie są w żaden sposób szkodliwe dla ryb. Warto pamiętać, że poza walorami estetycznymi wystrój akwarium jest też istotny dla życia samych rybek: pozwala im znaleźć sobie kryjówki, co dobrze wpływa na ich poczucie bezpieczeństwa.
Wybór rybek
Przy wyborze warto kierować się zwyczajami życiowymi danego gatunku (czy potrzebuje dużo miejsca, czy woli żyć stadnie), a także tym jakie rybki są uważane za łatwe w hodowli i polecane dla początkujących. Do takich gatunków należą na przykład gupiki i drobniczki. Warto dowiedzieć się wcześniej także jakie warunki środowiskowe najbardziej lubi dany gatunek.
——————————————