Rozmnażanie rybek potrafi być fascynującym doświadczeniem dla akwarysty. Glonojady (poza syjamskimi) to przyjazne ryby o ciekawym wyglądzie, nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na powiększenie ich populacji.
Rozmnażanie rybek potrafi być fascynującym doświadczeniem dla akwarysty. Glonojady (poza syjamskimi) to przyjazne ryby o ciekawym wyglądzie, nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na powiększenie ich populacji. Co powinieneś wiedzieć, zanim spróbujesz?
Niejednej rybce glonojad na imię
Wśród glonojadów wyróżniamy trzy gatunki: syjamski, ancistrus i złoty. Ten pierwszy jest agresywny, nie dogaduje się dobrze z innymi rybami, a jego rozmnażanie jest bardzo trudne i przeprowadzane tylko przez profesjonalne hodowle. Dwa pozostałe, czyli glonojad ancistrus i glonojad złoty są jednak stosunkowo łatwe do rozmnożenia i niewiele się od siebie różnią pod tym względem.
Co przygotować?
Glonojady potrzebują kryjówki do złożenia jajek: można ją zrobić na przykład z wydrążonego kokosa albo doniczki. Żeby zachęcić je do rozmnażania, można zwiększyć temperaturę wody, zmienić ją na bardziej zasadową i dawać rybom więcej jedzenia. Można także wymieniać duże ilości wody (około połowy akwarium) co parę dni.
Jak długo to trwa?
Po złożeniu jaj przez samicę i zapłodnieniu ich przez samca, samiec pozostaje w kryjówce, żeby obronić młode w razie niebezpieczeństwa. U glonojadów złotych wylęg młodych trwa pięć dni, a przez kolejne dwa lub trzy (tak długo, jak mają zapasy z woreczka żółtkowego) pozostają wewnątrz gniazda. Młode są wrażliwe na parametry wody.
W przypadku glonojadów ancistrus wylęg następuje po 4 lub 5 dniach, ale larwy spędzają w kryjówce kolejny tydzień, zanim wyruszą na zewnątrz w poszukiwaniu pożywienia. Również są wrażliwe na parametry wody, ale w przypadku tego gatunku bardzo ważne jest też wzbogacenie diety o rośliny – są one kluczowe dla ich prawidłowego rozwoju i przeżycia.
Jak wyglądają młode?
Glonojady Ancistrus przychodzą na świat jako duże jasne larwy, które podczas tygodnia spędzonego w kryjówce nabierają pigmentacji i charakterystycznego ubarwienia (oliwkowego w żółte plamki). Glonojady złote często rodzą się bardzo ciemne i dopiero kiedy podrosną, ich łuski zaczną jaśnieć.
——————————————