Jak wybrać pierwsze akwarium

Jak wybrać pierwsze akwarium

Jak wybrać pierwsze akwarium, czyli kupno zbiornika – porady i wskazówki dla początkujących akwarystów.  Planując kupno nowego akwarium musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, m.in. wielkość zbiornika, na jaki możemy sobie pozwolić czy gatunki ryb i roślin, które nas interesują. Jeżeli jesteśmy początkującymi akwarystami warto zacząć od tych mało wymagających, co pozwoli na nam na stworzenie estetycznego akwarium, które będzie cieszyło oko i zapewniało właściwy rozwój jego mieszkańcom.

Typy akwarium:

Pierwszym istotnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest kształt zbiornika.

Akwarium prostokątne – najpopularniejsze i zazwyczaj tańsze od innym modeli. Jest łatwo dostępne, można je kupić w przeróżnych rozmiarach, a dodatkowo łatwo zamontować w nim cały sprzęt i wyposażenie. Proste ścianki zapewniają dobre samopoczucie ryb. Nie jest jednak tak efektowne jak akwarium profilowane.

 

Akwarium profilowane – podobne do akwarium prostego, ale posiada profilowaną przednią szybę. Zazwyczaj przednia ściana jest półokrągła. Można także trafić na akwarium profilowane z przednią szybą w kształcie fali. Także można je nabyć w wielu rozmiarach. Bywa droższe od akwarium prostego, ale jest też bardziej efektowne. Wypukła przednia szyba daje wrażenie głębi i sprawia, że zbiornik wydaje się bardziej przestronny.

 

 

Akwarium narożne – zbiornik o trzech ścianach, przy czym frontowa jest profilowana – półokrągła lub półowalna. Rzadziej można trafić na akwarium narożne o prostej przedniej ścianie. Kształt umożliwia postawienie zbiornika w kącie, rogu, dzięki czemu idealnie sprawdza się w małych wnętrzach. Zwykle dostępne są w rozmiarach od 70l do 410l. Sprawia wrażenie przestronnego. Jest droższe i trudniej dostępne niż klasyczny zbiornik.

 

Akwarium kuliste – kiedyś bardzo popularna kula, w której trzymano najczęściej bojowniki czy złote rybki, czyli po prostu welonki. Dziś jednak wiadomo, że nie jest to zbiornik polecany do hodowli ryb. Kuliste ścianki odpowiadają za problemy z orientacją w przestrzeni, linią boczną, która pozwala rybom na utrzymanie równowagi oraz powoduje wszelkie choroby oczu. Zbyt małe rozmiary takich zbiorników nie pozwalają na stworzenie odpowiednich warunków życiowych dla żadnych ryb. W kuli można jednak stworzyć ciekawą kompozycję roślinną, założyć małą hodowlę ślimaków czy żywego pokarmu dla rybek.

 

Akwaria sześciokątne – są to zbiorniki o sześciu ścianach tego samego rozmiaru. Zazwyczaj występują w rozmiarach od 17,5 do około 60l. Akwaria takie, choć droższe i trudniej dostępne od klasycznych, swoim nietypowym kształtem bardzo ciekawie się prezentują i przyciągają oko. Często można je kupić w zestawie z pokrywą i akcesoriami.

 

Akwarium panoramiczne – jest to zbiornik z sześcioma ścianami. Wygląda jak akwarium proste, w którym frontowa ścianka została ścięta, dzięki czemu pojawiły się dwie dodatkowe ściany narożnikowe. Nietypowy kształt uwydatnia głębie podwodnego świata i pozwala na stworzenie ciekawej aranżacji. Zbiornik taki możemy nabyć w rozmiarach od 54l do nawet 200l.

 

Akwaria typu cube – zbiornik formą przypominający kostkę, której wszystkie boki, łącznie z dnem są równe. Często wykorzystywany do hodowli krewetek. Może być ciekawą alternatywą dla szklanej kuli – idealnie sprawdzi się dla jednego bojownika, a ciekawie zaaranżowany zbiornik będzie ozdobą mieszkania. Występuje w rozmiarach już od 1l do nawet 216l.

Oprócz tego zagraniczne firmy oferują nam mnóstwo zbiorników o przeróżnych kształtach, ozdabiane ramkami oraz nietypowymi elementami dekoracyjnymi. Nie wszystkie jednak nadają się do hodowli ryb ze względu na często niewielki rozmiar czy nieodpowiedni kształt.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakładaniu pierwszego akwarium?

Grubość szkła

Czym większe akwarium, tym więcej wody pomieści. Aby uniknąć przeciążenie ścian i pęknięcia akwarium należy zwrócić szczególną uwagę na grubość szkła. Duże zbiorniki powinny być zbudowane z grubszego szkła. Optymalna grubość szkła dla zbiornika:

Do 50l – 4mm

Od 50l do 80l – 5mm

Od 80l d0 160l – 6mm

Od 160l do 350l – 8mm

Od 350l do 500l – 10mm

Od 500l do 850l – 12mm

 

Woda – dla mniej wymagających ryb i roślin wystarczy woda z kranu, najlepiej, aby odstała wcześniej 24 godziny przed wlaniem do zbiornika Warto jednak sięgnąć po płyny uzdatniające dostępne w każdym sklepie akwarystycznym.

 

Temperatura – jest jednym z ważniejszych czynników odpowiadających za odpowiedni rozwój ryb i roślin. Różne ryby i rośliny mogą mieć inne wymagania, dlatego należy tak wybrać obsadę zbiornika, aby jedna temperatura wody odpowiadała wszystkim organizmom. Większość ryb łatwych w hodowli potrzebuje temperatury wody w granicach od 23 do 27 stopni. Temperaturę kontrolujemy za pomocą grzałki z termostatem.

 

Filtr – w małym akwarium wystarczy prosty filtr wewnętrzny. Do dużych zbiorników potrzebne są filtry o dużej wydajności, najczęściej zewnętrzne, aby nie zajmowały miejsca w akwarium. Przyjmuje się, że przepływ filtra powinien wynosić dwa razy więcej  litrów na godzinę niż ma pojemność zbiornika.

 

Grzałka – najlepiej, aby była z termostatem. Moc grzałki powinna odpowiadać przelicznikowi od 0,5W do 1W na każdy litr wody w akwarium.

0 0 votes
Jak oceniesz wpis

Podobne

Zębacz smugowy – wszystko, co musisz wiedzieć o tej rybie

Zębacz smugowy – wszystko, co musisz wiedzieć o tej rybie

Zębacz smugowy to jedna z najpopularniejszych ryb w Europie. Jest to średniej wielkości ryba słodkowodna, która żyje w rzekach i…

Wzdręga, krasnopiórka – charakterystyka i zachowanie Scardinius erythrophthalmus

Wzdręga, krasnopiórka – charakterystyka i zachowanie Scardinius erythrophthalmus

Scardinius erythrophthalmus, znany również jako Wzdręga Krasnopiórka, jest rybą słodkowodną z rodziny karpiowatych. Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych ryb…

jak powstaje jezioro przybrzeżne

temat wybrany: jak powstaje jezioro przybrzeżne Jeziora przybrzeżne to wyjątkowe miejsca, które powstają w pobliżu wybrzeży morskich i są zasilane przez wody oceanów. Ich powstawanie

Czytaj więcej »

wędkowanie filmy

temat wybrany: wędkowanie filmy Jakie filmy warto obejrzeć dla pasjonatów wędkowania? Wędkarstwo to nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu, ale również pasja i styl

Czytaj więcej »

wiosną na rzece

temat wybrany: wiosną na rzece Poradnik wiosennych wędkarzy: Jak skutecznie łowić ryby na rzece? Wiosna to czas, kiedy wędkarze wybierają się na łowiska na całym

Czytaj więcej »

przypony na karpia

temat wybrany: przypony na karpia Jak wybrać najlepsze przypony na karpia? Wędkarstwo jest jednym z najpopularniejszych sportów w Polsce. Wielu wędkarzy skupia się na łowieniu

Czytaj więcej »

lin okres ochronny

temat wybrany: lin okres ochronny Lin okres ochronny – poradnik dla wędkarzy Wędkarstwo to nie tylko sposób na spędzenie czasu na łonie natury, ale także

Czytaj więcej »