Każdy wędkarz, wybierając się na połów ryb, bierze ze sobą różnego rodzaju przynęty, które mają być wabikiem. Dopasowanie zanęty wiąże się z między innymi z tym, jakie ryby chce złapać. Nie na wszystkie gatunki działa to samo. Trafienie we właściwą jest jednak kluczem do sukcesu. Sprawdź, jakie sztuczne przynęty dostępne są na rynku i które z nich działają na konkretne ryby.
Spis Treści
Czym jest przynęta?
Przynęta jest jednym z podstawowych produktów, w które powinien wyposażyć się wędkarz udający się na połów ryb. W zależności od indywidualnych preferencji można wybrać elementy naturalne lub sztuczne. Wśród tych pierwszych najczęściej wybiera się kukurydzę lub robaki. Wiele osób stawia jednak na sztuczną przynętę, wybierając:
- błystki,
- woblery,
- muchy z tworzyw sztucznych i materiałów.
– Od tego jak będzie prezentowała się przynęta, zależy zachowanie ryby oraz to, czy skusi się na nią, a tym samym wpadnie w pułapkę. Znalezienie złotego środka, który zawsze zadziała, trwa często latami. Trzeba próbować, zmieniać produkty i obserwować, co przynosi najlepsze rezultaty — zauważa specjalista z firmy FISHKON.
Bardzo często myli się przynętę z zanętą. Mają z tym problem szczególnie początkujący wędkarze. Są to natomiast dwa zupełnie różne produkty. Przynęta odnosi się do wabika, który ma na celu złapanie konkretnej ryby. Tymczasem użycie zanęty daje możliwość zwabienia większej ilości ryb w miejsce połowu.
Jak wybrać najlepszą sztuczną przynętę?
Wybierając konkretny rodzaj przynęty, należy uwzględnić, jaki gatunek ryb można złowić na konkretnym łowisku. Sztuczne produkty doskonale sprawdzają się w przypadku szczupaka, sandacza i okonia. Uwielbiają one kolorowe elementy, dlatego w tym przypadku warto postawić na woblery, twistery, czy rippery. Każdy z nich różni się nieco, chociaż należą one do tej samej kategorii.
Nie bez znaczenia jest także sama jakość przynęty. Im bardziej kolorowa i błyszcząca, tym większa szansa, że zwróci uwagę drapieżnych ryb, które wpadną w pułapkę i dadzą się złapać. Stawiając na dobry produkt, można wykorzystywać go wielokrotnie. Oszczędzając, może okazać się, że po jednym połowie farba z przynęty zejdzie i będzie ona zupełnie nieatrakcyjna dla ryby.
Jesteś początkującym wędkarzem? Skorzystaj z doświadczenia kolegów po fachu lub specjalistów ze sklepu wędkarskiego. Zanim wybierzesz przynętę, poczytaj fora internetowe. Sprawdź, jak ryby reagują na produkty konkretnych firm. Możesz także przeglądać sklepy internetowe z takim wyposażeniem. W większości takich platform możesz liczyć na bardzo dokładne zdjęcia produktów.
Rozpoczynając swoją przygodę z połowem ryb, warto postawić na kilka różnych przynęt. Koszt woblera, czy rippera to zaledwie kilka złotych. Mając przy sobie kilka produktów, które różnią się między sobą wyglądem, wielkością, czy kolorem, można podczas jednego wędkowania sprawdzić, co najlepiej zadziałało, aby w przyszłości mieć gotowy plan działania.
——————————————