Jak wykąpać kota bez stresowania zwierzaka?

Jak wykąpać kota bez stresowania zwierzaka

Jak wykąpać kota – Możemy mieć sporą pewność, że jeśli zapytamy któregoś ze znajomy właścicieli kotów, czy kąpali swojego mruczącego pupila, to w odpowiedzi otrzymamy wrogie spojrzenie lub minę niedowierzania, że coś tak absurdalnego w ogóle mogło przyjść nam do głowy. Ileż to razy słyszeliśmy, że koty boją się wody lub nie pływają, a każdy z nią kontakt jest dla nich niczym najsroższa kara.

Jak wykąpać kota

Nic dziwnego, że nawet o tym nie myślimy, bo nikt nie chce stresować ani krzywdzić swojego mruczka (zwłaszcza, że kota łatwo obrazić). Rzeczywistość jest jednak zgoła inna, gdyż sami hodowcy wprowadzają do pielęgnacji swoich kotów właśnie regularną kąpiel. Jak więc robić to dobrze by obyło się bez traumy dla obu stron – zwierzaka i właściciela? O tym poniżej (pamiętaj, że musisz podejść do tego na spokojnie, by i kocie nerwy doznały ukojenia).

Pierwsze pytanie: kiedy kąpać?

Mając w domu kota wiemy, że o swoją toaletą potrafi on doskonale zadbać sam. Statystycznie zajmuje mu ona dziennie co najmniej godzinę. W większości przypadków to w zupełności wystarczy i nie powinniśmy się stresować, iż nasz mruczek nie jest należycie zadbany. Są jednak przypadki, gdy kąpiel kota jest uzasadniona, a chodzi tu głównie o:
– odświeżenie sierści przed wystawą,
– sytuacje, gdy jedynie szampon ze specjalną, leczniczą formułą może zlikwidować zmiany skórne, które dręczą nasze zwierze,
– przypadki, gdy kocia sierść zostaje zanieczyszczona przez substancje, które mogą zaszkodzić zwierzęciu podczas wylizywania, jak np. środki chemiczne, oleje, proszki i inne płyny.
Jeśli jednak chcemy, by kąpiel była dla kota rutynową czynnością, to na pytanie kiedy, najlepiej odpowiadać „jak najwcześniej”, gdyż kociaki lepiej przyzwyczajają się do wody, a z pomocą delikatnego szamponu mogą ją nawet polubić.

Pytanie drugie: jak się przygotować?

Kocią kąpielą rządzi kilka łatwych do przyswojenia zasad, a chodzi tu przede wszystkim o odpowiednie przygotowanie warunków, do których należą:
– specjalny szampon dla kotów (dostosowany do sierści, jaką posiada nasz pupil),
– co najmniej 2 ciepłe ręczniki,
– cążki do pazurków (przed kąpielą obetnij je zwierzakowi w ramach bezpieczeństwa),
– wyczesanie kota przed kąpielą (szybsze schnięcie i łatwiejsze mycie),
– gumowa mata, by kot się nie ślizgał i nie stresował nową sytuacją,
– akcesoria pomocnicze (zawsze miej je w zasięgu ręki, gdyż wystarczy, że na chwile odejdziesz od mytego mruczka, a na pewno ucieknie on szybciej niż się możesz spodziewać; choć wcześniej był np. spokojny).

Pytanie trzecie: jak kąpać?

Po pierwsze najlepiej skorzystać z pomocy drugiej osoby – jedna trzyma zwierzaka, a druga wmasowuje szampon. Po drugie rób to w mieszkaniu, a nie na dworze i zawsze miej zamknięte drzwi (to tak na wszelki wypadek). Po trzecie temperatura wody powinna być jak najbardziej zbliżona do wartości 36-37 stopni, gdyż wtedy jest dla kota najprzyjemniejsza. Teraz pora przejść do mycia. W wannie powinno znajdować się tyle wody by zakryć gumową matę. Teraz możesz albo nabierać ją czymś i powoli zmaczać sierść zwierzaka, albo wolnym strumieniem polewać tułów kota z dyszy prysznica (omijając głowę). Kiedy już zwierzak będzie mokry powoli nałóżcie na niego szampon, delikatnie wmasowując go w skórę mruczka, a potem spłucz ciepłą wodą. Kiedy tylko pozbędziemy się całej piany zawijamy zwierze w ciepły ręcznik i wyjmujemy z wanny – nie trzemy jednak tylko osuszamy kota, co w zależności od długości sierści może pochłonąć od dwóch do kilku ciepłych ręczników. Ostatni etap to suszenie lekko wilgotnego kota. Niektórzy używają do tego suszarki, inni zapewniają po prostu ciepłe pomieszczenie, by mogło się to dokonać naturalnie.

Portal Zoologiczny.Sklep.pl wsparł nas merytorycznie Jak wykąpać kota.

 

0 0 votes
Jak oceniesz wpis

Podobne

Zębacz smugowy – wszystko, co musisz wiedzieć o tej rybie

Zębacz smugowy – wszystko, co musisz wiedzieć o tej rybie

Zębacz smugowy to jedna z najpopularniejszych ryb w Europie. Jest to średniej wielkości ryba słodkowodna, która żyje w rzekach i…

Wzdręga, krasnopiórka – charakterystyka i zachowanie Scardinius erythrophthalmus

Wzdręga, krasnopiórka – charakterystyka i zachowanie Scardinius erythrophthalmus

Scardinius erythrophthalmus, znany również jako Wzdręga Krasnopiórka, jest rybą słodkowodną z rodziny karpiowatych. Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych ryb…

jak powstaje jezioro przybrzeżne

temat wybrany: jak powstaje jezioro przybrzeżne Jeziora przybrzeżne to wyjątkowe miejsca, które powstają w pobliżu wybrzeży morskich i są zasilane przez wody oceanów. Ich powstawanie

Czytaj więcej »

wędkowanie filmy

temat wybrany: wędkowanie filmy Jakie filmy warto obejrzeć dla pasjonatów wędkowania? Wędkarstwo to nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu, ale również pasja i styl

Czytaj więcej »

wiosną na rzece

temat wybrany: wiosną na rzece Poradnik wiosennych wędkarzy: Jak skutecznie łowić ryby na rzece? Wiosna to czas, kiedy wędkarze wybierają się na łowiska na całym

Czytaj więcej »

przypony na karpia

temat wybrany: przypony na karpia Jak wybrać najlepsze przypony na karpia? Wędkarstwo jest jednym z najpopularniejszych sportów w Polsce. Wielu wędkarzy skupia się na łowieniu

Czytaj więcej »

lin okres ochronny

temat wybrany: lin okres ochronny Lin okres ochronny – poradnik dla wędkarzy Wędkarstwo to nie tylko sposób na spędzenie czasu na łonie natury, ale także

Czytaj więcej »