Jak założyć akwarium – 6 prostych kroków

Jak założyć akwarium - 6 prostych kroków
Zakładanie akwarium nie należy do zadań prostych, można jednak dobrze się do tego przygotować. Jednym z najważniejszych kroków jest odpowiedni plan, zwłaszcza kiedy jest to nasz pierwszy kontakt z akwarystyką. Przed rozpoczęciem przygody z wyjątkowym podwodnym światem powinniśmy poznać zasady jego prawidłowego funkcjonowania, odpowiednio dostosować faunę i florę domowego akwenu oraz zatroszczyć się o prawidłowe jego umiejscowienie, o tym jak to zrobić i o czym pamiętać dowiesz się niżej.

 

Odpowiednie miejsce i stolik

Wiele osób traktuje akwarium jako ozdobę. Jego umiejscowienie powinno być jednak przemyślane i zgodne z podstawowymi zasadami. W nieprzystosowanych miejscach szybciej rozwijają się glony, a bakterie atakują wodę. Jednym z ważniejszych aspektów jest to zbiornik powinien stawiać się w cieniu. Ludzie często popełniają błąd i stawiają je niedaleko okna, chcąc, aby rybki były bardziej oświetlone. Niestety, stawianie akwarium w takich miejscach doprowadza do zwiększenia się liczby glonów. Rybki nie powinny mieć zbyt ciemnego miejsca. Najlepszym dla nich źródłem światła będą specjalne świetlówki z filtrami UVA i UVB, które oprócz dostarczania oświetlenia, eliminują glony. Oświetlenie led jest najprostszym i najlepszym rozwiązaniem dla początkujących.

Dobre miejsce pod akwarium powinno być także daleko od źródeł ciepła. Stanowczo odradza się stawianie go niedaleko kaloryfera, czy kominka. W przeciwnym razie rybki i rośliny mogą zostać zaatakowane przez liczne glony.

Ostatnią cechą odpowiedniego miejsca dla zbiornika jest bliskość do prądu. Należy pamiętać, że wymaga on takiego sprzętu jak oświetlenie led, odmulacz, filtr, czy napowietrzacz. Niezbędne więc jest to, aby gniazdko z prądem znajdowało się blisko zbiornika.

Kiedy miejsce zostanie wybrane, nie należy zapominać o istotnej kwestii, jaką jest stolik pod akwarium. Mebel nie powinien tylko idealnie komponować się z aranżacją wnętrza, a przede wszystkim być dostosowany do zbiornika. Specjalistyczne szafki utrzymują ich ciężar, a wodoodporna okleina zapobiega zniszczeniu oraz chroni przed wilgocią. Stolik pod akwarium przystosowany jest także do przechowywania niezbędnych urządzeń, np. filtr czy lampki UV.

Zakup zbiornika

Wielkość akwarium powinna zależeć od rozmiarów i ilości ryb. Przykładowo – dla gupików wystarczy zbiornik o pojemności 25-60 litrów, jednak dla skalarów będzie to już powyżej 100 litrów. Często można znaleźć w sklepach zestawy, w których są zawarte niezbędne akcesoria do hodowli rybek. Kiedy jednak chcemy zająć się tym na własną rękę, będziemy potrzebować oświetlenia, grzałki wyposażonej w termostat, filtra, służącego do oczyszczania wody. Dodatkowo ważne jest odpowiednie przygotowanie wody,, mile widziane są tutaj różnego rodzaju uzdatniacze, które usuwają z niej chlor i metale ciężkie.

Jak założyć akwarium - 6 prostych kroków

 

Zakup podłoża

Bardzo ważnym elementem tworzenia akwarium jest zakup odpowiedniego podłoża. To od niego zależy, czy rybki i rośliny zadomowią się w nowym miejscu. Powinien być to żwir lub piasek. Przy zakupie podłoża należy sprawdzić, czy nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych. Dobrze przygotowane dno akwarium stwarza odpowiednie warunki nie tylko dla ryb i roślin, ale także dla pożytecznych bakterii. Nie powinno być ono zbyt grube, ani zbyt drobne, ponieważ mogłoby utrudniać przepływ wody. Oczywiście podłoże oprócz powyższych cech, które sprawią, że będzie ono funkcjonalne, powinno być także estetyczne.

Zakup akcesoriów

W akwarium nie powinny znajdować się tylko woda, roślinki i rybki. Jest kilka urządzeń, które pomagają w pielęgnacji oraz utrzymaniu w czystości zbiornika. Jednym z takich akcesoriów jest grzałka. Umożliwia ona hodowlę tropikalnych ryb. Dla większości gatunków ryb odpowiednia temperatura wody wynosi ok. 24℃ – 26 ℃. Temperatura utrzymująca się na stałym poziomie, pozwala na odpowiedni rozwój zwierzątek. Moc grzałki powinna zależeć od wielkości zbiornika. Aby precyzyjnie sprawdzić temperaturę wody można zaopatrzyć się w termometr, który cechuje się niewiarygodną precyzją. W sklepach akwarystycznych można znaleźć specjalne modele wyposażone w termostat, które włączają się przy spadku ciepła wody i wyłączają przy osiągnięciu odpowiedniego stopnia dogrzania. Kolejnym ważnym urządzeniem jest filtr do akwarium, który pozwala na utrzymanie wody w czystości, a rybom zapewnia odpowiednią ilość tlenu. Przy jego zakupie należy sprawdzić, czy wielkość zbiorika jest dostosowana do mocy filtra. Zbyt duży może przeszkadzać rybkom, a zbyt mały może nie poradzić sobie z czyszczeniem. Ważna jest także pompka, której główną funkcją jest mieszanie wody, dzięki czemu zwiększa się powierzchnia mająca kontakt z powietrzem.

Ciekawostka: Żywe rośliny, przy zapewnieniu im odpowiednich warunków oświetleniowych są w stanie produkować tlen. Duże znaczenie w przypadku rozwoju światła ma nie tyle samo jego natężenie ale i rodzaj. Rozróżniamy dwa typu oświetlenia – ciepłe i zimne. Ciepłe sprzyja rozwojowi roślin akwarystycznych, zimne natomiast może go zahamować.

Ostatnią rzeczą, o której warto wspomnieć jest odmulacz. Usuwa on szkodliwe związki amonowe i pomaga w walce z organicznymi odpadami, więc warto korzystać z niego regularnie.

Rośliny do akwarium

Rośliny w akwarium to nie tylko dekoracja, spełniają one również kilka ważnych funkcji – natleniają wodę, hamują wzrost glonów i pochłaniają toksyny. Najlepiej kupować rośliny już zakorzenione w sklepie, ponieważ łatwiej będzie im się dostosować. Największe rośliny powinno się sadzić z tyłu, najmniejsze z przodu. Dla osób początkujących polecanych jest kilka gatunków, np.: moczarka, nurzaniec, czy anubiasy.

Jak założyć akwarium - 6 prostych kroków

Rybki i pokarm

Wybór rybek nie powinniśmy zostawiać tylko względom estetycznym. Ważne aby rybka w naszym akwarium czuła się dobrze. Na przykład w niewielkim zbiorniku wygodnie będzie gupikom, czy pielęgniczykom. Bojownikom zaś najlepiej będzie w samotności, mieczyki natomiast preferują dużą przestrzeń. Osobom zaczynającym z przygodę z akwarystyką poleca się jeszcze welonki, czyli złote rybki. Jeśli chodzi o pokarm – lepiej wybierać ten suchy. Sprawdzą się tu wszelkie płatki, chipsy, czy granulki. Oczywiście wszystko zależy od gatunku, niemniej jednak pokarm żywy poleca się rybkom bardziej wymagającym. Możemy go sobie sprawić, kiedy zdobędziemy już trochę doświadczenia w hodowli rybek .

Zagwarantowanie organizmom żywym odpowiednich warunków to podstawa hodowli rybek i właściwej hodowli. Właściwe funkcjonowanie fauny i flory jest możliwe, jeżeli w zbiorniku wodnym znajdą się niezbędne i dobrze dobrane sprzęty, tolerujące się rybki i dobrze dostosowane rośliny. Początkujący hodowca rybek powinien więc znać podstawowe zasady funkcjonowania całego domowego akwenu.

 

0 0 votes
Jak oceniesz wpis

Podobne

Zębacz smugowy – wszystko, co musisz wiedzieć o tej rybie

Zębacz smugowy – wszystko, co musisz wiedzieć o tej rybie

Zębacz smugowy to jedna z najpopularniejszych ryb w Europie. Jest to średniej wielkości ryba słodkowodna, która żyje w rzekach i…

Wzdręga, krasnopiórka – charakterystyka i zachowanie Scardinius erythrophthalmus

Wzdręga, krasnopiórka – charakterystyka i zachowanie Scardinius erythrophthalmus

Scardinius erythrophthalmus, znany również jako Wzdręga Krasnopiórka, jest rybą słodkowodną z rodziny karpiowatych. Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych ryb…

jak powstaje jezioro przybrzeżne

temat wybrany: jak powstaje jezioro przybrzeżne Jeziora przybrzeżne to wyjątkowe miejsca, które powstają w pobliżu wybrzeży morskich i są zasilane przez wody oceanów. Ich powstawanie

Czytaj więcej »

wędkowanie filmy

temat wybrany: wędkowanie filmy Jakie filmy warto obejrzeć dla pasjonatów wędkowania? Wędkarstwo to nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu, ale również pasja i styl

Czytaj więcej »

wiosną na rzece

temat wybrany: wiosną na rzece Poradnik wiosennych wędkarzy: Jak skutecznie łowić ryby na rzece? Wiosna to czas, kiedy wędkarze wybierają się na łowiska na całym

Czytaj więcej »

przypony na karpia

temat wybrany: przypony na karpia Jak wybrać najlepsze przypony na karpia? Wędkarstwo jest jednym z najpopularniejszych sportów w Polsce. Wielu wędkarzy skupia się na łowieniu

Czytaj więcej »

lin okres ochronny

temat wybrany: lin okres ochronny Lin okres ochronny – poradnik dla wędkarzy Wędkarstwo to nie tylko sposób na spędzenie czasu na łonie natury, ale także

Czytaj więcej »