Wędkarstwo to sport, ale także sposób na spędzenie wolnego czasu, który cieszy się coraz większą popularnością w ostatnich czasach. Cisza, spokój i piękno otaczającej przyrody sprawiają, że każdy może wtedy odpocząć.
Jaki sprzęt jest dla wędkarza niezbędny?
Niemniej jednak jednym z głównych warunków skutecznego połowu jest odpowiedni sprzęt, w który należy się zaopatrzyć w sklepie wędkarskim. Oprócz wydajności, ważnym aspektem w wyborze sprzętu wędkarskiego jest komfort, jaki zapewnia on jego właścicielowi. Na rynku dostępna jest szeroka gama sprzętu wędkarskiego, wśród których można znaleźć bardzo specjalistyczne pozycje, które jednak mogą powodować bardzo wysokie koszty. Ale każdy początkujący wędkarz jest w pełni usatysfakcjonowany kilkoma podstawowymi elementami.
Na początku konieczne będzie wędzisko, kołowrotek, żyłka, haczyk, spławiki i obciążnik. Wiadomo, że wędka jest podstawą sprzętu rybackiego. Dziś możemy kupić w sklepie różnego rodzaju wędki, które charakteryzują się dość dużą wytrzymałością. Ich zaletą jest również dość niska cena. Włókno węglowe, z którego się wędki wykonuje, jest niezwykle trwałe i jednocześnie bardzo lekkie. Przy wyborze wędki należy również wziąć pod uwagę typ składania. Przy wyborze typu wędki należy zwrócić uwagę na jej parametry. Najważniejszy z nich to, rzecz jasna, odpowiednie działanie. Po wybraniu drążka nadszedł czas, aby zdecydować się na typ kołowrotka. Niezależnie od tego, że niektórzy wędkarze dobrze sobie radzą bez niego, dla początkujących jest to niezbędny element wyposażenia. Kołowrotki różnego typu są bardzo szeroko stosowane i nadają się one do wszystkich rodzajów wędkowania. Ważnym elementem każdego kołowrotka jest również hamulec, który jest niezbędny podczas holowania ryb i zapobiega pęknięciu żyłki, na której złapie się ryba. Są one cenione za dokładność i łatwość regulacji.
Początkujący wędkarze powinni również zwrócić uwagę na rodzaj żyłki, w którą wyposażona jest ich wędka. Należy pamiętać, że jej grubość powinna być odpowiednia do wielkości połowu. Najcieńsze na rynku mają grubość 0,06 mm i wytrzymują obciążenia do 0,5 kg. Pamiętajmy też, że żyłka powinna być miękka i elastyczna. Warto bowiem wiedzieć, że twarda żyłka ulega z czasem splątaniu, co bardzo utrudnia udane łowienie.
——————————————