Wędkarze od zawsze marzyli o łowieniu ryb pływających daleko od brzegu, poza zasięgiem wędki. To marzenie urzeczywistnia łódź nafaszerowana elektroniką, dzięki której można precyzyjnie sterować łodzią nawet 600 m od brzegu.
Wprawdzie można zarzucić przynętę na odległość ponad 100 m, jednak precyzyjne nęcenie ze stanowiska jest niemożliwe. A przecież łowienie ryb w znacznej mierze powiązane jest z precyzyjnym podaniem i przynęty, i zanęty. Przełomem w tej sprawie okazało się użycie łodzi sterowanej pilotem, z użyciem fal radiowych.
Łódź jest mała i łatwa do przenoszenia, zawiera jedną lub dwie komory, z których w dowolnym momencie można usunąć zawartość. Posiada wiele udogodnień, jak np. echosonda, dzięki którym wędkarz łowi znacznie więcej ryb, niż mógłby to robić, mając do dyspozycji tylko wędki i procę do zanęcania.
Wysoka sprawność na łowisku i bogate wyposażenie łodzi ma wpływ na wysoką cenę: od 1000 zł do kilku tysięcy złotych. Model skromniej wyposażony (tzw. wersja podstawowa), rzetelnego krajowego producenta może kosztować już od ok. 1000 zł. Model łódki (wielkość, ładowność, wyposażenie, zasięg) dobiera się do specyfiki łowiska i potrzeb wędkującego.
Parametry łódki zanętowej:
1. Za bardzo dobre osiągi uważa się następujące parametry: sprawność na dystansie 500-600 m, prędkość 100 m na minutę, ładowność komory 4-6 kg i pojemność 4-10 litrów, oddzielnie sterowany zrzut każdej komory możliwość jednoczesnego wywożenia zanęty i 2 zestawów, duża stabilność na fali, czas pływania na maksymalnej prędkości ok. 2-4 godzin, pływanie wśród roślin, co jest możliwe dzięki zamontowaniu śruby napędowej chronionej przed splątaniem w roślinach lub żyłce.
2. Bogate wyposażenie w doskonałej jakości elektronikę, sprawia, że uzyskuje się: niezawodną sterowność łódki włącznie z zawracaniem w miejscu, biegiem wstecznym, precyzyjną regulację prędkości, włączenie i wyłączenie świateł przednich i tylnych, sygnalizację o stanie akumulatora i o momencie zrzutu ładunku.
3. Kadłub powinien być lekki i odporny na wilgoć, uderzenia, wgniecenia i duże różnice temperatury. Ruchome części, jak np. klapy, powinny być wysoce odporne na złamania. Zrzut zanęty nie powinien się zbyt często blokować częste blokady wykluczają łódź z użytku.
4. Wysokiej jakości łódź można wyposażyć w dodatki, bez potrzeby montowania dodatkowych przyłączy lub mocowań: w echosondę czy panel słoneczny do ładowania akumulatora. Ładowanie akumulatora powinno odbywać się bez potrzeby wyciągania go z łodzi.
5. Wskazane jest, aby łódź i pilota transportować w pokrowcach. Te pokrowce powinny być oferowane w cenie i na wyposażeniu łodzi.
6. Łódź do użycia w rzece powinna mieć znacznie mocniejszy napęd od łódki jeziorowej.
7. Warto kupować łódź z krajową gwarancją serwisową na 12 lub 24 miesiące.
8. Do wydajnego i precyzyjnego użytkowania łodzi warto wyposażyć się w lornetkę lub lunetę oraz w zapasowe akumulatory do łodzi i pilota. Planując wyjazd wielodniowy, warto zabrać zapasową ładowarkę i podstawowy zestaw naprawczy.
——————————————