Neon Innesa (Paracheirodon innesi) – wszystko o hodowli, rozmnażaniu i karmieniu neonków. Neon Innesa, znany również pod nazwą Neon tetra to bardzo popularna, mała rybka akwariowa z gatunku kąsaczowatych. Można go spotkać także pod nazwą Bystrzyk neonowy.
Neon Innesa (Paracheirodon innesi)
Nazwa: Neon Innesa
Nazwa łacińska: Paracheirodon innesi
Rząd: Kąsaczokształtne
Rodzina: Kąsaczowate (Characidae)
Pochodzenie: Ameryka południowa – głównie peruwiańska część dorzecza Amazonii
Wielkość: do 4 cm
Usposobienie: łagodne i spokojne ryby stadne
Wielkość akwarium: > 60 l
Temperatura wody: 20-26°C
Parametry wody: pH 5,0-6,5 GH 2-8°dGH
Pokarm: suchy, żywy i mrożony
Pochodzenie
Neon Innesa (Paracheirodon innesi) pochodzi z Ameryki Południowej. Występuje głównie w peruwiańskiej części dorzecza Amazonki. Zamieszkuje rzeki, strumienie i cieki wodne w Peru, Brazylii i Kolumbii. W naturalnym środowisku występował głównie w mocno zacienionych wodach. Z Amazonii do Europy został sprowadzony przez Augusta Rabauta. Po raz pierwszy został naukowo opisany w Stanach Zjednoczonych w latach trzydziestych XX wieku. Dzisiaj możemy go nabyć za nawet niecałe dwa złote, jednak nie zawsze tak było. Kiedyś był to dosyć drogi gatunek, ze względu na to, że nie posiadano wystarczającej wiedzy do rozmnażania w niewoli, więc wszystkie osobniki pochodziły z odłowu. Teraz jednak większość osobników dostępnych w sklepach akwarystycznych pochodzi z hodowli. Neon Innesa jest łatwiejszy w hodowli od Neona czerwonego, ponieważ jest bardziej odporny na warunki w akwarium.
Charakterystyka
Jest to gatunek, który ze względu na charakterystyczny wygląd jest w stanie rozpoznać nawet początkujący akwarysta. Są to niewielkie, srebrne rybki z pięknym, niebieskim pasem biegnącym wzdłuż górnej części ciała. W części brzusznej, mniej więcej od połowy ciała do ogona jest drugi pas w kolorze czerwonym. Bardzo trudno jest rozróżnić płeć neonów „gołym okiem” i potrafią to zrobić tylko bardzo doświadczeni akwaryści. Zarówno samce jak i samice dorastają d około 4 cm, choć samce są zazwyczaj odrobinę mniejsze. Mają również prosty niebieski pas, podczas gdy u samic jest on trochę załamany. Są spokojnymi, łagodnymi rybami, które najlepiej czują się w stadzie liczącym więcej niż 6 osobników, lecz zaleca się trzymanie 10 i więcej sztuk. Dodatkowo ławica wygląda atrakcyjniej w zbiorniku niż pojedyncza rybka.
Odżywianie
Neony Innesa nie są wybredne jeśli chodzi o pokarm. Najważniejsze, aby był odpowiednio drobny. Można podawać im zarówno pokarm suchy jak i mrożony czy żywy jak artemia czy dafnia. Warto także uzupełniać dietę o pokarmy wybarwiające.
Akwarium
Dla ławicy liczącej 10 osobników zaleca się akwarium o długości przynajmniej 60cm z podłożem żwirowym, bogato obsadzone roślinnością. Do dekoracji zbiornika często używa się również korzeni i suchych liści. Na tle gęstej, zielonej roślinności przy niezbyt mocnym oświetleniu prezentują się niesamowicie. Niektórzy akwaryści trzymają je w nieco mniejszych zbiornikach, jednak należy wtedy bardzo dbać o parametry i jakość wody, ponieważ ryby te w źle prowadzonych akwariach często chorują. Woda powinna być miękka i kwaśna, o temperaturze w granicach 20-26 stopni Celsjusza. Nie (należy łączyć ich z gatunkami agresywnymi i większymi (np. skalary). Dobrze jednak dogadają się z tetrami, kirysami czy gupikami.
Rozmnażanie
Rozmnażanie tego gatunku nie jest łatwe. W zbiorniku tarliskowym, dobrze ocienionym, powinno się umieścić dużą ilość roślin drobnolistnych, np. mchów. Rośliny można zastąpić sztucznym mopem akwarystycznym. Woda powinna być bardzo miękka, kwaśna, o temperaturze podwyższonej do 25-27 stopni Celsjusza. Cyrkulacja wody nie powinna być zbyt silna. Wystarczy niewielki filtr gąbkowy.
W tak przygotowanym zbiorniku umieszcza się parę lub grupę neonów składających się z podobnej liczby samic i samców. Lepsze rezultaty uzyska się umieszczając parę neonów. Przed tarłem ryby należy dobrze nakarmić żywym pokarmem. Dobrym sposobem jest oddzielenie samic od samców przed karmieniem. Po karmieniu samice będą grubsze, a samce będą miały intensywniejsze barwy. Najgrubszą samicę i najładniejszego samca trzeba umieścić wieczorem w przygotowanym zbiorniku tarliskowym. Ryby zazwyczaj rano rozpoczynają tarło. Jeśli po kilku dniach się nie uda, wybieramy inną parę. Samica składa około 100 jajek i rozrzuca je między roślinami. Wylęg następuje po upływie 24-36 godzin. Należy oddzielić dorosłe ryby od ikry, ponieważ mogą ją wyjadać. Po 3-4 dniach larwy zaczynają wędrować po akwarium. W pierwszych dniach karmi się je jak najdrobniejszymi mikro pokarmami, które z czasem zamienia się na większy pokarm. Zarówno ikra jak i narybek są bardzo wrażliwe na światło.
Ciekawostki
Neon Innesa bardzo często jest mylony z Neonem czerwonym. Nic dziwnego, skoro są do siebie niezwykle podobne. Można je rozróżnić głównie przez czerwony pas na ciele, który u Neona Innesa ciągnie się od połowy ciała do ogona, a u Neona czerwonego ciągnie się przez całą długość ciała.
Gatunek ten ma bardzo specyficzną umiejętność. Rano, gdy po nocy zaświecimy światło w akwarium ryby te mogą wydawać się wyblakłe. Dopiero po kilku minutach odzyskują swoje niesamowite barwy. Jest to w pewien sposób kamuflaż, który pozwalał im przetrwać u środowisku naturalnym. Czasami cecha ta jest mylona z objawami choroby, zwłaszcza przez niedoświadczonych akwarystów.
Artykuł powstał dzięki portalowi Lombard Kołobrzeg
——————————————