Neonki to jedne z najpopularniejszych rybek akwariowych. Są nie tylko małe, ale także wyjątkowo urodziwe. Jakich warunków potrzebują? Co warto o nich wiedzieć? Sprawdź!
Często przygodę z akwarystyką rozpoczyna się od niewielkich ryb, które mają stosunkowo nieduże wymagania bytowe. Nic dziwnego, że wybór nierzadko pada właśnie na neonki. Ich usposobienie i różnorodność odmian to cechy, które przyciągają wielu początkujących akwarystów. Czy te małe rybki naprawdę nie wymagają żadnego doświadczenia? Podpowiadamy.
Spis Treści
Ryby neonki – jak wyglądają?
Neonki to smukłe rybki. Dorosłe osobniki mają smukłe ciała, których długość waha się od 3 do 5 cm. Ich charakterystyczną cechą są błyszczące, lśniące pasy, które biegną wzdłuż boków ciała, nadając neonkom niepowtarzalnego efektu świetlnego. Najbardziej popularny i rozpoznawalny jest neon czerwony. W akwariach można jednak spotkać wiele różnych gatunków neonów. W hodowlach powstają również coraz to nowe warianty kolorystyczne tych ryb.
Neonki czerwone i nie tylko! Popularne gatunki neonów
- Neonki diamentowe (Moenkhausia pittieri) – mają srebrzyste ciało, co sprawia, że są niezwykle efektowne w akwarium.
- Neonki innesa (Paracheirodon innesi) – zwane również kardynalnymi. Czerwony kolor na ich bokach jest niezwykle intensywny.
- Neonki czarne (Hyphessobrycon herbertaxelrodi) – charakteryzują się czarnym, odstającym pasem na obszarze płetwy ogonowej.
- Neonki zielone (Paracheirodon simulans) – wyróżniają się zielonym pasem na bokach ciała. Rzadko rozmnażają się w akwarium.
Jakie akwarium dla neonków?
Neonki mogą mieszkać zarówno w akwarium towarzyskim, jak i jednogatunkowym. To społeczne zwierzęta, które powinny mieszkać w grupie. Ławica, która liczy mniej niż dziesięć osobników powinna otrzymać zbiornik o litrażu przynajmniej 40 litrów. Oczywiście jeżeli zakładasz akwarium towarzyskie musisz wziąć pod uwagę również potrzeby innych gatunków, które będą je zamieszkiwały.
A jakie warunki powinny panować w zbiorniku neonków? Te niewielkie rybki pochodzą z dorzecza Amazonki. Oświetlenie w ich akwarium nie musi więc być bardzo intensywne. Odpowiednia temperatura wynosi od 21 do 28 stopni Celsjusza. Niektóre gatunki (na przykład neon innesa) są bardzo odporne i świetnie radzą sobie w akwarium zimnowodnym. Część z nich jednak wymaga nieco wyższej temperatury.
Zadbaj o właściwą filtrację w zbiorniku. Woda do akwarium powinna mieć pH kwaśne lub lekko kwaśne. Idealny poziom jej twardości wynosi zazwyczaj od 2 do 6 dH. Pamiętaj, że neonki lubią mieć miejsce, gdzie mogą się schować i poczuć się bezpiecznie. Dodanie roślin, korzeni, skałek lub dekoracji zapewni im schronienia i stworzy środowisko jak najbliższe naturalnemu.
Neonki żyją w środkowych i górnych częściach zbiornika, dlatego podłoże do akwarium, w którym mieszkają może być właściwie dowolne. Najważniejsze jest jego regularne czyszczenie i utrzymywanie optymalnego poziomu higieny.
Z jakimi rybami mogą mieszkać neonki?
Neonki to ryby wszystkożerne, które świetnie odnajdują się w akwarium towarzyskim, czyli takim, w którym mieszkają również inne gatunki. Wybór powinien być dobrze przemyślany, a potrzeby sąsiadów kompatybilne pod względem wymagań. Jakie rybki do akwarium sprawdzą się najlepiej w połączeniu z neonami?
- Gupiki (Poecilia reticulata) – te spokojne i łatwe w hodowli rybki, które świetnie współgrają z neonkami. Gupiki preferują miękką wodę o niskim pH i są aktywne na różnych poziomach akwarium.
- Kiryski (Corydoras spp.) – to rynki denne, które są bardzo spokojne i towarzyskie. Kiryski pomogą w utrzymaniu akwarium w czystości, przesiewając podłoże w poszukiwaniu resztek pokarmowych.
- Molinezje (Poecilia sphenops) – to rybki zróżnicowane pod względem kolorystycznym. Są towarzyskie i dobrze radzą sobie z neonkami, o ile zostają zachowane odpowiednie warunki w akwarium.
- Głowacze (Cottidae) – są łagodne i pokojowe, doskonale wpasowując się w spokojne akwarium z neonkami.
- Skalary (Pterophyllum scalare) – te eleganckie rybki, które jednak mogą być nieco bardziej wymagające pod względem warunków wody. Jeśli parametry w zbiorniku są odpowiednie, mogą żyć razem z neonkami w dużym akwarium.
- Danio pręgowane (Danio rerio) – to rybki aktywne i towarzyskie, które są dosyć łatwe w hodowli. Danio pręgowane świetnie pasują do akwarium z neonkami, szczególnie jeżeli pozostają w większych grupach.
Neonki – podsumowanie
Neon diamentowy, czy neon innesa to jedne z najbardziej popularnych niewielkich rybek akwariowych. Dobrze nadają się dla początkujących miłośników tego hobby. Trzeba jednak pamiętać, że pomimo swoich rozmiarów mają one konkretne wymagania względem parametrów wody oraz wielkości zbiornika. Regularne czyszczenie akwarium, właściwe żywienie oraz dobór odpowiedniego towarzystwa to klucz do długiego życia przedstawicieli tego gatunku.
——————————————