News Sprzęt

NOWOCZESNA KAMIZELKA

Ubiór wędkarza odgrywa znaczącą rolę w wędkowaniu. Chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i ułatwia przenoszenie ekwipunku. Nowoczesna kamizelka wędkarska może pełnić rolę kamizelki lub plecaka, a przy tym nie traci na swojej funkcjonalności.

Wędkarze są bardzo praktyczni, tę postawę w pewnym sensie wymusza na nich charakter uprawianego hobby: wielodniowe lub wielogodzinne przebywanie nad wodą w trudnych warunkach terenowych – często ekstremalnych, bez względu na zastane warunki atmosferyczne i nierzadko samemu. Dlatego ubiór wierzchni wciąż ulega przeobrażeniom, jest udoskonalany i szyty z coraz to nowocześniejszych materiałów. Tej ewolucji poddana jest również kamizelka.
Kamizelka. Kamizelka na przestrzeni dziesięcioleci przeszła swoistą ewolucję, od roli ozdobnego wierzchniego okrycia do przenośnego magazynu – organizera drobnych i niezbędnych przedmiotów, używanych podczas wędkowania. Obecnie wędkarze sięgają po kamizelki wykonane z materiałów membranowych, typu waterproof (nieprzemakalnych), o wzmocnionej odporności na rozdarcie (zarośla, haczyk przy przynęcie itp.), a przy tym łatwe w pielęgnacji i konserwacji.
W praktyce przekonano się, że duża liczba kieszonek wcale nie sprzyja wygodzie ani utrzymaniu potrzebnej sprawności przy obsłudze wędki. Obecne wzory kamizelek posiadają kieszenie w liczbie 4-6, lecz ich rozmieszczenie i rozmiar są starannie przemyślane, można powiedzieć – wypraktykowane przez pokolenia wędkarzy i te doświadczenia uwzględnione są przez pomysłodawców poszczególnych modeli kamizelek.
Kamizelko-plecak. Bardzo nowatorską, dobrze przyjętą wśród wędkarzy kamizelką jest swoisty tandem kamizelki z podręcznym plecakiem. Podstawową zaletą tej kamizelki jest możliwość użytkowania jej, w zależności od potrzeby, jako kamizelki lub jako plecaka, co w praktyce wędkarzy wyjeżdżających na nowe łowiska jest “strzałem w dziesiątkę”. Wędkarz przybywający na nowe łowisko musi zrobić rekonesans bez wędki, aby wybrać najlepiej rokujące stanowiska. Wielu wędkarzy chętnie zamienia się w turystów zwiedzających najbliższą łowisku okolicę i poznających kulturę społeczności i przyrodę. Przemieniając kamizelkę w plecak, z łatwością zabiera się na rekonesans drugie śniadanie i napój, lekką kurtkę lub sweter, kilka drobiazgów, mapę, kompas, nawigację GPS lub inne potrzebne drobne rzeczy.
Kamizelko-plecak jest bardzo użyteczny w porze letniej, ponieważ tylko w nieznacznym stopniu okrywa ciało wędkarza, co wydatnie zapobiega przegrzaniu organizmu w upalny dzień.
Kamizelka ma dwustopniowo regulowaną długość, więc łatwo można ją dopasować swojego wzrostu. Mimo posiadania regulacji jest bardzo krótka i umożliwia głębokie brodzenie bez obawy o zamoczenie rzeczy znajdujących się w kieszeniach.
Z użytkowania tej kamizelki wypływa jeszcze jedna korzyść, niepodnoszona przez producenta i być może niezamierzona przez niego: wędkarz posiada mniejszą ilość kieszeni i lepiej rozłożony ciężar na korpusie ciała, przez co na łowisko zabiera mniej ciężkich przynęt, oszczędzając stawom i mięśniom nadmiernego wysiłku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments