Woblery, obok błystek i miękkich przynęt, są podstawową sztuczną przynętą przy łowieniu na spinning. Ze względu na budowę, ciągle są proponowane nowe udoskonalenia wpływające na ich wygląd oraz pracę pod wodą.
Dążąc do stworzenia przynęty, jakiej do tej pory nie było, wprowadza się innowacje w budowie korpusu i sterów oraz nowe powłoki, dające bardzo sugestywny wygląd.
Wśród projektów związanych z przebudową korpusu interesujące są te, które wprowadzają do wewnątrz woblera systemy kulek – z jednej strony stwarza on możliwość dalekich rzutów z drugiej powoduje, że kulki grzechoczą, prowokując ryby do ataku.
Jako obciążenie wprowadza się też ciecz, która przemieszczając się, wpływa na pływalność woblera i jego dalekie rzuty, a swoim czerwonym kolorem imituje ranną rybę.
Aby przyciągnąć ryby w akwenach z małą ilością światła. Wprowadzono trójwymiarowe oczy woblera oraz możliwość umieszczenia światła chemicznego w korpusie. W Japonii pojawiły się dwie nowinki techniczne, które mają na celu zwrócenie uwagi ryb na przepływające wobIery.
Pierwszą jest użycie lakieru, którego właściwością jest to, że zmienia kolor powierzchni woblera w zależności od punktu widzenia. Ryba, obserwując płynący wobler, ma szansę zobaczyć go w różnych kolorach, co sprawi, że wobler na różnym tle będzie bardziej lub mniej widoczny. Sam fakt zmiany koloru może być również intrygujący dla ryby i wzmagać jej agresywność.
Drugą innowacją jest pofałdowanie powierzchni woblera drobnymi „żebrami”, powodującymi, że przynęta, płynąc, wywołuje powstawanie dodatkowej fali.
Dzięki „żebrom” woblera woda, opływając korpus przynęty, nabiera dużych drgań i wibracji, które ryba wyczuwa dzięki zmysłowi linii bocznej z dalekiej odległości. Woblery z gładkimi korpusami nie wywołują silnych wibracji wody.
Kolory woblerów zmieniają się podczas ich pracy w zależności od kierunku patrzenia. Zmieniający się kolor woblera, spowodowany innym kierunkiem prowadzenia przynęty, prowokuje ryby do ataku.
——————————————