Odpowiednia filtracja w domowym akwarium, czyli jak dobrać sprzęt do naszego zbiornika. 

Odpowiednia filtracja w domowym akwarium, czyli jak dobrać sprzęt do naszego zbiornika. 

Odpowiednia filtracja w domowym akwarium, czyli jak dobrać sprzęt do naszego zbiornika. Filtr to jeden z najważniejszych elementów akwarium, który dba o czystość wody i odpowiednie napowietrzenie akwarium. Bez niego nie stworzymy dobrych warunków dla prawidłowego rozwoju naszych ryb, dlatego niezwykle ważny jest wybór odpowiedniego sprzętu do naszego zbiornika.

 

Działanie filtra

W naturalnych zbiornikach wodnych dochodzi do samooczyszczenia się wody. W naszym domowym akwarium musimy jednak wspomagać się odpowiednim sprzętem i samodzielnie zadbać o czystość wody. Główną rolą filtra jest, jak sama nazwa wskazuje, filtracja wody, czyli usuwanie z niej zbędnych substancji. Wewnątrz niego znajduje się specjalna gąbka lub inne medium filtracyjne tworzące bakterie odpowiadające za czystość wody. Większość filtrów zapewnia także jej napowietrzenie. Jednak nie każdy sprzęt ma do tego wmontowane odpowiednie mechanizmy –  wtedy należy dokupić napowietrzacz osobno. Bez filtra woda w naszym akwarium stałaby się mętna, nieprzejrzysta i mogłaby nieprzyjemnie pachnieć. Bardzo ważne jest także regularne podmienianie wody w zbiorniku – około 20-30%, raz na około dwa tygodnie. Dzięki temu wspomagana jest praca filtra – świeża woda rozrzedza zanieczyszczenia i całość będzie łatwiejsza do filtracji. Podmieniając wodę warto wspomagać się odmulaczem, który dodatkowo zbierze wszystkie nieczystości i „śmieci” z dna akwarium.

Dobrą metodą na dodatkowe napowietrzenie będzie zastosowanie w zbiorniku filtra kaskadowego lub takiego z deszczownicą, który powoduje większy ruch wody. Na walkę z licznymi glonami sprawdzi się filtr z lampą UV.

Są trzy rodzaje oczyszczania wody: filtracja biologiczna, mechaniczna i chemiczna.

Filtracja biologiczna – bazuje na neutralizowaniu szkodliwych związków chemicznych w zbiorniku. Znajdują się w nim bakterie nitryfikacyjne, które zamienia produkowany przez ryby amoniak w azotyny, a następnie w nieszkodliwe azotany, które są wykorzystywane przez rośliny.
Filtracja mechaniczna – usuwanie przede wszystkim fizycznych zanieczyszczeń wody. Pozbywa się wszelkich drobinek, brudu, produktów przemiany materii. Większość filtrów bazujących na filtracji mechanicznej posiada wymienny wkład wykonany z nylony, flizeliny lub włókna syntetycznego. Zdarzają się również filtry mechaniczne z wkładem gąbkowym.
Filtracja chemiczna – zwykle przebiega przy użyciu filtrów z węglem aktywnym. Polega na usuwaniu szkodliwych związków chemicznych.

 

Czym są nieczystości w akwarium?

Głównymi nieczystościami w naszym domowym zbiorniku są produkty przemiany materii oraz amoniak wydzielany przez mieszkańców akwarium. Poza tym są to też części roślin, które opadły na dno, resztki niezjedzonego pokarmu czy po prostu  kurz (szczególnie jeśli nie mamy pokrywy).

 

Rodzaje filtrów

Filtr wewnętrzny – bardzo popularny, zwłaszcza wśród początkujących akwarystów. Filtruje głównie mechanicznie i biologicznie, choć występują też filtry wewnętrzne z filtracją chemiczną. Woda jest zasysana i wypuszczana górną częścią. Montowany jest na przyssawkach na szybie wewnątrz akwarium. Taki rodzaj filtra ma niskie zapotrzebowanie na energię i dodatkowo jest tani w zakupie. Świetnie sprawdza się w przypadku filtracji mechanicznej. Ma jednak niewielką powierzchnię wkładów filtracyjnych, zatem należy go często czyścić i konserwować. Poza tym zajmuje miejsce w zbiorniku i nie jest zbyt wydajny przy filtracji biologicznej.
Filtr kaskadowy – typ filtra zewnętrznego. Montuje się go na tylnej lub bocznej ścianie akwarium i łączy za pomocą rurki zasysającej wodę, która jest wypuszczana z powrotem w formie niskiej kaskady. Działa głównie mechanicznie jak i biologicznie. Jest to filtr zalecany do zbiorników, w których duży ruch wody jest niewskazany. Jego zaletą jest mały pobór mocy i niska cena. Ponadto jest łatwy do czyszczenia i konserwacji. Jednakże nie wszystkie pokrywy są przystosowane do montażu takiego filtra, a przy niskim poziomie wody bywa dosyć głośny.
Filtr kubełkowy – także jest to filtr zewnętrzny, kanistrowy. Uważa się, że jest to najlepsze rozwiązanie, szczególnie do większych zbiorników. Zazwyczaj nie montuje się go w akwariach o pojemności mniejszej niż 50 litrów. Montowane są poza akwarium, a woda doprowadzana jest rurami. Nie zajmują więc miejsca w zbiorniku, a dostęp do nich jest łatwy i wygodny. Są bardzo wydajne. Mogą filtrować mechanicznie, biologicznie lub chemicznie w zależności od zastosowanych wkładów. Mają dużą pojemność wkładów filtracyjnych. Są jednak dość drogie i pobierają więcej energii.

 

Jak dobrać filtr do akwarium?

Wybór odpowiedniego filtra do akwarium zależy zarówno od preferencji właściciela jak i wielkości zbiornika. Przyjmuje się, że powinien przepuścić całą wodę z akwarium przynajmniej dwukrotnie w ciągu jednej godziny. Zatem podstawowy wzór to pojemność zbiornika pomnożona przez dwa lub trzy (przy większym zarybieniu). Nie jest to jednak sztywna reguła, wszystko zależy od ilości ryb i samego akwarium.

Przykłady:

Do akwarium o pojemności 25L najlepiej będzie zastosować filtr zewnętrzny o przepływie od 30 do 60L na godzinę. W małym zbiorniku nie warto montować filtrów wewnętrznych, ponieważ zajmują miejsce dla ryb, którego i tak jest już niewiele.
Do akwarium o pojemności 54L sprawdzi się zarówno filtr zewnętrzny jak i wewnętrzny o przepływie od 75 do 170L na godzinę.
Do akwarium o pojemności 200L najlepiej zastosować filtr zewnętrzny o przepływie nawet 400L na godzinę i więcej. Do tak dużych zbiorników nie montuje się filtrów wewnętrznych, ponieważ charakteryzuję się zbyt mają wydajnością jak na taki litraż.

 

Jak prawidłowo czyścić filtr?

Bez regularnego czyszczenia filtra nie utrzymamy odpowiedniej czystości wody w akwarium. Powinniśmy to robić raz na dwa miesiące lub częściej, jeśli jest taka potrzeba – wszystko zależy od wielkości i zawartości zbiornika. Zbyt rzadkie czyszczenie może doprowadzić do zapchania filtra przez zalegające w nim resztki biologiczne. Najlepiej czyścić go jedynie wodą odlaną z akwarium. Nie należy płukać do wrzątkiem ani pozostawiać zbyt długo poza akwarium. Gąbkę lub watę perłową występującą w filtrach wewnętrznych należy zanurzyć w wodzie wypuszczonej z akwarium i kilkakrotnie ścisnąć. W filtrach kaskadowych występują dwa wkłady: ceramika i gąbka. Nie czyścimy ich jednocześnie – przy podmianie wody czyścimy jeden wkład, a przy kolejnej okazji drugi. Z kolei przy filtrach kubełkowych, które posiadają wiele wkładów, czyścimy tylko połowę z nich przy podmianie wody.

 

Artykuł powstał dzięki portalowi DPD Kołobrzeg

 

 

 

 

0 0 votes
Jak oceniesz wpis

Podobne

Zębacz smugowy – wszystko, co musisz wiedzieć o tej rybie

Zębacz smugowy – wszystko, co musisz wiedzieć o tej rybie

Zębacz smugowy to jedna z najpopularniejszych ryb w Europie. Jest to średniej wielkości ryba słodkowodna, która żyje w rzekach i…

Wzdręga, krasnopiórka – charakterystyka i zachowanie Scardinius erythrophthalmus

Wzdręga, krasnopiórka – charakterystyka i zachowanie Scardinius erythrophthalmus

Scardinius erythrophthalmus, znany również jako Wzdręga Krasnopiórka, jest rybą słodkowodną z rodziny karpiowatych. Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych ryb…

jak powstaje jezioro przybrzeżne

temat wybrany: jak powstaje jezioro przybrzeżne Jeziora przybrzeżne to wyjątkowe miejsca, które powstają w pobliżu wybrzeży morskich i są zasilane przez wody oceanów. Ich powstawanie

Czytaj więcej »

wędkowanie filmy

temat wybrany: wędkowanie filmy Jakie filmy warto obejrzeć dla pasjonatów wędkowania? Wędkarstwo to nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu, ale również pasja i styl

Czytaj więcej »

wiosną na rzece

temat wybrany: wiosną na rzece Poradnik wiosennych wędkarzy: Jak skutecznie łowić ryby na rzece? Wiosna to czas, kiedy wędkarze wybierają się na łowiska na całym

Czytaj więcej »

przypony na karpia

temat wybrany: przypony na karpia Jak wybrać najlepsze przypony na karpia? Wędkarstwo jest jednym z najpopularniejszych sportów w Polsce. Wielu wędkarzy skupia się na łowieniu

Czytaj więcej »

lin okres ochronny

temat wybrany: lin okres ochronny Lin okres ochronny – poradnik dla wędkarzy Wędkarstwo to nie tylko sposób na spędzenie czasu na łonie natury, ale także

Czytaj więcej »