Oświetlenie szynowe jest rozwiązaniem cieszącym się coraz większą popularnością. Jest bardzo nowoczesne, a przy tym niezwykle funkcjonalne. O czym warto wiedzieć, decydując się na jego montaż?
Oświetlenie szynowe – co to takiego?
Jak wyjaśniają eksperci ze sklepu Centrum Światła, poprzez oświetlenie szynowe należy rozumieć zestaw lamp i akcesoriów montowanych na specjalnych listwach. Taka konstrukcja umożliwia przesuwanie źródła światła w wybrane miejsce oraz zmianę kierunku padania światła. Tego typu systemy znajdują się obecnie w ofercie wielu znanych producentów oświetlenia, czego doskonałym przykładem jest m.in. oświetlenie Blaupunkt. Omawiane zestawy stosuje się w rozmaitych pomieszczeniach – salonach, kuchniach, łazienkach etc.
Oświetlenie szynowe – jakie lampy i szynoprzewody wybrać?
W oświetleniu szynowym stosuje się rozmaite rodzaje lamp: wiszące, sufitowe, plafony, spoty, oczka itp. Co się zaś tyczy szynoprzewodów, to mają one do spełnienia parę zadań. nade wszystko są one źródłem zasilania dla lamp, które na nich zamocowano. Pełnią również funkcję dekoracyjną – dostępne są w rozmaitych kolorach, np. białym czarnym czy chromowanym. Z uwagi na to, że występują w różnych długościach, oświetlenie szynowe da się z powodzeniem zamontować w mniejszych pomieszczeniach. Jeśli ktoś postawi na szynoprzewody LED, nie musi już montować ani zasilaczy, ani instalacji transformatorów.
Oświetlenie szynowe – jednofazowe czy trójfazowe?
Jednofazowe oświetlenie szynowe to rodzaj zasilania lamp pozwalający zapalać lub gasić wszystkie źródła światła, jakie są wpięte w szynie. W przypadku długich szyn i wielu typów zamocowanych na nich lamp mogą pojawić się trudności z utrzymaniem napięcia. Z kolei w trójfazowym oświetleniu szynowym instalację da się podzielić na strefy, co oznacza, że poszczególne lampy można gasić i zapalać oddzielnie. Nie ma tu kłopotów z zasilaniem. Warunek jest jednak taki, że instalacja elektryczna musi być wyposażona w 5-żyłowe przewody – czyli działać na podwójnym włączniku.
——————————————