Pasze dla koni – treściwe i objętościowe

Odpowiednie żywienie konia wymaga systematyczności i wiedzy z zakresu mieszanek paszowych oraz paszy objętościowej. Dostarczanie odpowiedniej dawki witamin i minerałów jest bardzo istotne w przypadku koni sportowych i pracujących, które powinny być nieustannie w dobrej kondycji. Czym różni się pasza treściwa od objętościowej oraz w jakich ilościach powinny być spożywane przez konia?

Zasady żywienia 

Pojemność końskiego żołądka to ok 12-15l, co nie jest dużą wartością w porównaniu do masy i wielkości zwierzęcia. W związku z nietypową budową układu pokarmowego (z którą wiąże się niemożność zwymiotowania) należy bardzo ostrożnie podchodzić do kwestii żywienia. Koń, który zje coś nieświeżego lub niebezpiecznego, nie zwróci spożytego pokarmu, ponieważ nie ma fizycznie takiej możliwości. O czym jeszcze nie wolno zapomnieć żywiąc konia?

  • stałym dostępie do świeżej wody,
  • regularnych porach karmienia – zmiany godzin podawania paszy dla konia powodują nerwowość i nadmierne wydzielanie się kwasów w żołądku, które mogą prowadzić do choroby wrzodowej,
  • nie wolno karmić konia przed lub po treningu, 
  • zawsze najpierw należy podać paszę objętościową, a później treściwą, 

Tryb życia koni i ich roślinożerność wpływa na sposób trawienia. Konie powinny mieć nieustannie pełen żołądek, dlatego tak ważne jest zapewnienie stałego dostępu do paszy objętościowej.  

Pasze objętościowe

Pasze objętościowe, poza dostarczeniem witamin i minerałów, mają za zadanie wypełnić koński żołądek, a jednocześnie nie doprowadzić do nadmiernego spożycia składników odżywczych. Do najpopularniejszych paszy objętościowych należy:

  • siano 
  • słoma pszenna i owsiana
  • plewy
  • zielonki
  • kiszonki

Przyjmuje się, że koń powinien dostawać 1kg paszy objętościowej na 100kg masy ciała, ale jest to ogólne zalecenie, które należy zweryfikować pod kątem aktywności fizycznej, wieku konia oraz zapotrzebowania energetycznego. 

Pasze treściwe

Pasze dla koni powinny być podawane w odpowiedniej kolejności, czyli najpierw pasza objętościowa, która sprowokuje do produkcji większej ilości śliny, a następnie pasza treściwa. Wśród ziaren, będących składnikami pasz treściwych, wyróżniamy:

  • owies
  • kukurydza
  • pszenżyto
  • otręby pszenne
  • jęczmień 
  • sorgo i proso
  • żyto
  • len
  • nasiona roślin oleistych 

Pasza treściwa powinna stanowić ok. 20-25% spożywanego pokarmu. Reszta pożywienia to dobrej jakości pasza objętościowa. 

Codzienne dawka paszy treściwej może być zwiększana, jeżeli następuje wzrost aktywności fizycznej lub wymagań energetycznych. Bardzo ważne jest podawanie małej ilości paszy dla konia, ale kilka razy dziennie, ponieważ uwarunkowania fizjologiczne zwierzęcia nie pozwalają na spożycie dużej ilości pokarmu w krótkim czasie. 

Podsumowanie

Pasze objętościowe stanowią podstawę żywienia koni. Odpowiedni zbiór siana, jego późniejsze przechowywanie oraz sposób podawania są tak samo ważne jak sam rodzaj pokarmu. Pasze objętościowe doskonale sprawdzają się jako zaspokojenie naturalnej potrzeby żucia i są niezbędnym elementem prawidłowego żywienia, ale to pasze treściwe dla koni dostarczają odpowiednią ilość składników odżywczych i energetycznych. 

Poza paszą objętościową oraz treściwą, warto podawać od czasu do czasu pasze uzupełniające, szczególnie w okresie wzmożonego wysiłku fizycznego lub w trakcie zimy, kiedy zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest zwiększone.

źródła:  sklep.boguslawie.pl

0 0 votes
Jak oceniesz wpis

Podobne

Zębacz smugowy – wszystko, co musisz wiedzieć o tej rybie

Zębacz smugowy – wszystko, co musisz wiedzieć o tej rybie

Zębacz smugowy to jedna z najpopularniejszych ryb w Europie. Jest to średniej wielkości ryba słodkowodna, która żyje w rzekach i…

Wzdręga, krasnopiórka – charakterystyka i zachowanie Scardinius erythrophthalmus

Wzdręga, krasnopiórka – charakterystyka i zachowanie Scardinius erythrophthalmus

Scardinius erythrophthalmus, znany również jako Wzdręga Krasnopiórka, jest rybą słodkowodną z rodziny karpiowatych. Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych ryb…

jak powstaje jezioro przybrzeżne

temat wybrany: jak powstaje jezioro przybrzeżne Jeziora przybrzeżne to wyjątkowe miejsca, które powstają w pobliżu wybrzeży morskich i są zasilane przez wody oceanów. Ich powstawanie

Czytaj więcej »

wędkowanie filmy

temat wybrany: wędkowanie filmy Jakie filmy warto obejrzeć dla pasjonatów wędkowania? Wędkarstwo to nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu, ale również pasja i styl

Czytaj więcej »

wiosną na rzece

temat wybrany: wiosną na rzece Poradnik wiosennych wędkarzy: Jak skutecznie łowić ryby na rzece? Wiosna to czas, kiedy wędkarze wybierają się na łowiska na całym

Czytaj więcej »

przypony na karpia

temat wybrany: przypony na karpia Jak wybrać najlepsze przypony na karpia? Wędkarstwo jest jednym z najpopularniejszych sportów w Polsce. Wielu wędkarzy skupia się na łowieniu

Czytaj więcej »

lin okres ochronny

temat wybrany: lin okres ochronny Lin okres ochronny – poradnik dla wędkarzy Wędkarstwo to nie tylko sposób na spędzenie czasu na łonie natury, ale także

Czytaj więcej »