Początek z wędkarstwem

Początek z wędkarstwem

Poradniki Pordniki

Każdy amator wędkarstwa przed rozpoczęciem swojej przygody z wędką powinien na początek poszukać informacji na temat tego w jaki sposób i jakim sprzętem powinno się dysponować.

Początek z wędkarstwem

Jak wygląda klasyczna wędka używana w codziennych połowach każdy wie, choć nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że są okoliczności, w których połowy tą wędką nie są zbyt możliwe, np. zimą powinniśmy używać wędki do połowów w wodzie, czyli wędki podlodowej.

Stworzona jest ona specjalnie do tych warunków klimatycznych. Różni się ona od znanych nam wędek takimi aspektami jak długość i wygląd. Ich kołowrotek jest znacznie mniejszy od klasycznego ze względu na pozostałe wymiary danej wędki. Połowy z jej użyciem można przeprowadzać na kilka sposobów, podobnie jak przy pomocy innych rodzajów wędek. Wędkarz powinien posiadać w swoim ekwipunku taki sprzęt, ponieważ nigdy nie wiemy kiedy będziemy mieć ochotę na łowy.

Dobrym sposobem by ułatwić sobie proces wyczekiwania na swoją zdobycz jest zanęcenie wody różnorakimi zanętami. Oczywiście nie wszystkie ryby lubią to samo. Powinniśmy wiedzieć w czym gustuje dany gatunek. Dobrym przykładem będzie karp. Dla niego stworzona została specjalna przynęta, która nie sprawdzi się gdy wybierzemy się na połów suma, ponieważ jest to ryba, która najchętniej skusiłaby się na mięso.

Inną bardzo ważną sprawą jest dobór odpowiedniej żyłki do naszej wędki. Jeśli chcemy wybrać się na większą przygodę powinniśmy zaopatrzyć się w żyłkę do tego przeznaczoną, to znaczy grubszą i zarazem twardszą, aby nie zerwała nam się nasza zdobycz, którą po zacięciu zostało nam tylko wyciągnąć na brzeg. Natomiast gdy chcemy wędkować w małym jeziorku lub stawie, gdzie nie natrafimy na ogromne okazy wystarczy nam żyłka cienka lub średniej grubości, ponieważ bez problemu sprosta zadaniu.

Oczywiście nic nie wyjdzie z naszych połowów jeśli nie dobierzemy odpowiedniej przynęty. Oczywiście można łowić na spinning, choć łatwiejszym i bardziej skutecznym sposobem jest łowienie na przynętę. Najczęściej wędkarze łowią na chleb lub dżdżownice, ponieważ na te dwie rzeczy zdecydowanie skusi się większość ryb. Problem pojawia się dopiero, gdy chcemy upolować coś ciekawszego niż okazy zamieszkujące nasz kraj, wtedy musimy dowiedzieć się w co owe ryby gustują i jak należy przygotować się na spotkanie z nimi.

0 0 votes
Jak oceniesz wpis
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments