Tak jak modne były echosondy 20 lat temu i pomogły wędkarzom łowić skutecznie i bezpiecznie ryby, tak obecnie podwodne kamery „otwierają” wędkarzowi świat, który zawsze chciał ujrzeć. Zapewne wielu wędkarzy skorzysta z możliwości, jakie dają nam podwodne kamery. lnni być może zostaną przy naturalnym sposobie prowadzenia wędkarskiego polowania.
Nowym technicznym wynalazkiem, który uatrakcyjnia wędkowanie i może poprawić skuteczność łowienia, jest podwodna kamera. Wcześniej były stosowane takie urządzenia, ale jedynie w profesjonalnych filmach lub w badaniach naukowych, a koszt kamery z podwodną obudową, podobnie jak jej wielkość, był bardzo duży. Obecnie koszt podwodnej kamery to wartość dobrze wyposażonej echosondy. Urządzenie to, składające się z kamery, kabla i monitora nad powierzchnią wody, pozwala obserwować dno, ryby żyjące tam, a nawet brania i hole ryb na wędce. Urządzenie to jest nie tylko pomocne przy łowieniu, ale również odkrywa przed wędkarzem wodny świat, środowisko, w którym żyją ryby, ich zachowania, a więc wszystko to, czego wędkarz do tej pory mógł się tylko domyślać. Podwodne kamery mogą zrewolucjonizować wędkarstwo, podobnie jak wprowadzone kiedyś echosondy. Nie znaczy to jednak, że podwodne kamery w pełni zastąpią echosondy, jak również pozbawią wędkarstwa tajemnic, dzięki którym to hobby jest wielce pociągające.
Zasięg przesyłania obrazu ze standardowych kamer podwodnych to średnio od 15 do kilkudziesięciu metrów. Dystans przesyłania obrazu ograniczony jest ciśnieniem działającym na kamerę, jak również długością kabla. Dużo zależy również od stopnia przeźroczystości wody oraz pory dnia, o jakiej dokonywany jest odczyt. Stąd też w kamerach zainstalowane są różne urządzenia dla podniesienia jakości zapisu, z reguły obraz czarno biały jest na dużych głębokościach bardziej czytelny od obrazu z kamer kolorowych.
Czarno-białe kamery mają przewagę nad kolorowymi pod względem jakości pracy w wodzie mętnej, mało przeźroczystej. Kamery posiadają wiele funkcji umożliwiających lepszą transmisję obrazu, takich jak:
podświetlenie podczerwone lR znakomicie sprawdzające się w wodach o niskiej przeźroczystości i w nocy,
podświetIenie Spectral Response SR, na które składa się światło z diod czerwonych i jasnozielonych, które maksymalizują ilość naturalnego światła, które wykorzystuje kamera, zwiększając tym samym widoczność w nocy, przy słabej przeźroczystości wody i minimalizując niepożądane odbicia.
W zaawansowanych czarno-białych kamerach dostępne są także funkcje dodatkowe:
odczyt temperatury wody w miejscu, gdzie znajduje się kamera,
wskazanie kierunku patrzenia kamery wobec stron świata lub w stosunku do położenia wyświetlacza,
unikalna funkcja wskazania głębokości, na jakiej znajduje się kamera.
Przewaga echosondy nad dzisiejszą kamerą podwodną:
działa w akwenach o słabej przeźroczystości,
analizuje obszar pod wodą dość odległy od wędkarza, nawet do kilkuset metrów,
jej funkcje potrafią wykryć zagrożenie dla łodzi np. skały umieszczone tuż pod powierzchnią.
——————————————