Porady dla akwarystów. Nadmiar glonów w akwarium – przyczyny i zapobieganie

Porady dla akwarystów. Nadmiar glonów w akwarium - przyczyny i zapobieganie

Marzyłeś o pięknym akwarium, a toczysz bezustanną walkę o powstrzymanie glonów? Nie jesteś sam! Rozwój glonów to fakt, z którym prędzej czy później zmierzy się każdy właściciel akwarium. Co prawda wzrost niektórych ich gatunków jest normalny i pozytywnie wpływa na zdrowie mieszkańców zbiornika, jednak gdy glonów pojawia się za dużo, akwarium w domu staje się nieestetyczne i przestaje być bezpieczną przystanią dla roślin i ryb. Czytaj dalej, a dowiesz się, jakie są przyczyny powstawania glonów i jak zdobyć nad nimi przewagę!

Powody przerostu glonów

Jak każde życie roślinne, glony do rozwoju potrzebują trzech podstawowych czynników: wody, światła i składników odżywczych. Jeśli jest nadmiar któregokolwiek z nich, glony zaczynają się rozwijać niczym chwasty rosnące w ogrodzie.

Oczywiście Twoje akwarium nie może obejść się bez wody, jednak możesz kontrolować ilość światła i składników odżywczych znajdujących się w niej. Niektóre typowe przyczyny przerostu glonów to:

 • Zbyt długo włączone światło
 • Akwarium umieszczone w zbyt nasłonecznionym miejscu
 • Przekarmianie ryb
 • Nieodpowiednia higiena w zbiorniku – rzadkie podmiany wody

Sposoby zapobiegania glonom

Wiedza o tym, co powoduje przerost glonów, to już połowa sukcesu. By zapobiegać temu zjawisku, przestrzegaj poniższych rad:

 • Zmniejsz oświetlenie – nie umieszczaj zbiornika w bezpośrednim świetle słonecznym. Podczas korzystania ze sztucznego światła upewnij się, że nie jest ono mocniejsze niż jest to konieczne i nie świeci dłużej niż osiem godzin każdego dnia – w razie potrzeby użyj timera.
 • Karm rybki małymi porcjami i obserwuj, jak jedzą. Staraj się usuwać pozostawione resztki…
 • Lub dokupić do swojego akwarium kilka rybek żerujących przy dnie (np. kiryski czy zbrojniki). Te małe „odkurzacze” zjedzą to, co umknęło „sąsiadom z góry”.
 • Wykonuj regularne podmiany wody. Zmieniaj co tydzień dziesięć do piętnastu procent zawartości akwarium, aby utrzymać niski poziom składników odżywczych w wodzie.
 • Przetestuj swoją wodę przed dodaniem jej do akwarium i jeśli to konieczne, używaj odpowiednich preparatów, aby była w idealnym stanie.
 • Zawsze usuwaj glony natychmiast, jeśli zobaczysz je w swoim akwarium – mogą się szybko rozmnażać! Dość szybko pojawiają się one na ściankach zbiornika, jednak odpowiednie narzędzia dostępne w sklepach zoologicznych, pomogą Ci je szybko usunąć.
 • Zainwestuj w żywe roślinki – wykorzystają one wiele składników odżywczych, które w nadmiarze przyczyniają się do rozwoju glonów.

Porady dla akwarystów. Nadmiar glonów w akwarium - przyczyny i zapobieganie

Jeśli „glonowy” problem Cię przerośnie — nie czekaj! Porady dla akwarystów, a także inspiracje akwarystyczne znajdziesz na takich stronach jak https://trzmielradzi.trzmiel.com.pl. W miejscu takim jak to czekają na Ciebie profesjonaliści, dla których akwarystyka to chleb powszedni.

A co do walki z glonami?

Najskuteczniejszym i najłatwiejszym sposobem na pozbycie się glonów i zielonej wody jest zainstalowanie w akwarium sterylizatora ultrafioletowego. Gdy woda przechodzi przez komorę UV, zawieszone w niej glony są eliminowane wraz z wieloma organizmami chorobotwórczymi. Rezultatem będzie krystalicznie czysta woda w ciągu kilku dni. Sterylizatory ultrafioletowe są całkowicie bezpieczne dla ryb, bezkręgowców i roślin. Kolejnym, choć może przestarzałym sposobem jest użycie ziemi okrzemkowej jako filtra. Wychwytuje ona mikroskopijne cząstki, w tym także glony.

Istnieje również wiele produktów, które skutecznie usuwają zakwity, ale należy pamiętać, że chemikalia zawsze powinny być ostatecznością. Po pierwsze, nie rozwiązują one przyczyny problemu, a po drugie nigdy nie można być pewnym ich wpływu na ryby, rośliny lub równowagę akwarium.

0 0 votes
Jak oceniesz wpis

Podobne

Zębacz smugowy – wszystko, co musisz wiedzieć o tej rybie

Zębacz smugowy – wszystko, co musisz wiedzieć o tej rybie

Zębacz smugowy to jedna z najpopularniejszych ryb w Europie. Jest to średniej wielkości ryba słodkowodna, która żyje w rzekach i…

Wzdręga, krasnopiórka – charakterystyka i zachowanie Scardinius erythrophthalmus

Wzdręga, krasnopiórka – charakterystyka i zachowanie Scardinius erythrophthalmus

Scardinius erythrophthalmus, znany również jako Wzdręga Krasnopiórka, jest rybą słodkowodną z rodziny karpiowatych. Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych ryb…

jak powstaje jezioro przybrzeżne

temat wybrany: jak powstaje jezioro przybrzeżne Jeziora przybrzeżne to wyjątkowe miejsca, które powstają w pobliżu wybrzeży morskich i są zasilane przez wody oceanów. Ich powstawanie

Czytaj więcej »

wędkowanie filmy

temat wybrany: wędkowanie filmy Jakie filmy warto obejrzeć dla pasjonatów wędkowania? Wędkarstwo to nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu, ale również pasja i styl

Czytaj więcej »

wiosną na rzece

temat wybrany: wiosną na rzece Poradnik wiosennych wędkarzy: Jak skutecznie łowić ryby na rzece? Wiosna to czas, kiedy wędkarze wybierają się na łowiska na całym

Czytaj więcej »

przypony na karpia

temat wybrany: przypony na karpia Jak wybrać najlepsze przypony na karpia? Wędkarstwo jest jednym z najpopularniejszych sportów w Polsce. Wielu wędkarzy skupia się na łowieniu

Czytaj więcej »

lin okres ochronny

temat wybrany: lin okres ochronny Lin okres ochronny – poradnik dla wędkarzy Wędkarstwo to nie tylko sposób na spędzenie czasu na łonie natury, ale także

Czytaj więcej »