Marzyłeś o pięknym akwarium, a toczysz bezustanną walkę o powstrzymanie glonów? Nie jesteś sam! Rozwój glonów to fakt, z którym prędzej czy później zmierzy się każdy właściciel akwarium. Co prawda wzrost niektórych ich gatunków jest normalny i pozytywnie wpływa na zdrowie mieszkańców zbiornika, jednak gdy glonów pojawia się za dużo, akwarium w domu staje się nieestetyczne i przestaje być bezpieczną przystanią dla roślin i ryb. Czytaj dalej, a dowiesz się, jakie są przyczyny powstawania glonów i jak zdobyć nad nimi przewagę!
Powody przerostu glonów
Jak każde życie roślinne, glony do rozwoju potrzebują trzech podstawowych czynników: wody, światła i składników odżywczych. Jeśli jest nadmiar któregokolwiek z nich, glony zaczynają się rozwijać niczym chwasty rosnące w ogrodzie.
Oczywiście Twoje akwarium nie może obejść się bez wody, jednak możesz kontrolować ilość światła i składników odżywczych znajdujących się w niej. Niektóre typowe przyczyny przerostu glonów to:
- Zbyt długo włączone światło
- Akwarium umieszczone w zbyt nasłonecznionym miejscu
- Przekarmianie ryb
- Nieodpowiednia higiena w zbiorniku – rzadkie podmiany wody
Sposoby zapobiegania glonom
Wiedza o tym, co powoduje przerost glonów, to już połowa sukcesu. By zapobiegać temu zjawisku, przestrzegaj poniższych rad:
- Zmniejsz oświetlenie – nie umieszczaj zbiornika w bezpośrednim świetle słonecznym. Podczas korzystania ze sztucznego światła upewnij się, że nie jest ono mocniejsze niż jest to konieczne i nie świeci dłużej niż osiem godzin każdego dnia – w razie potrzeby użyj timera.
- Karm rybki małymi porcjami i obserwuj, jak jedzą. Staraj się usuwać pozostawione resztki…
- Lub dokupić do swojego akwarium kilka rybek żerujących przy dnie (np. kiryski czy zbrojniki). Te małe „odkurzacze” zjedzą to, co umknęło „sąsiadom z góry”.
- Wykonuj regularne podmiany wody. Zmieniaj co tydzień dziesięć do piętnastu procent zawartości akwarium, aby utrzymać niski poziom składników odżywczych w wodzie.
- Przetestuj swoją wodę przed dodaniem jej do akwarium i jeśli to konieczne, używaj odpowiednich preparatów, aby była w idealnym stanie.
- Zawsze usuwaj glony natychmiast, jeśli zobaczysz je w swoim akwarium – mogą się szybko rozmnażać! Dość szybko pojawiają się one na ściankach zbiornika, jednak odpowiednie narzędzia dostępne w sklepach zoologicznych, pomogą Ci je szybko usunąć.
- Zainwestuj w żywe roślinki – wykorzystają one wiele składników odżywczych, które w nadmiarze przyczyniają się do rozwoju glonów.
Jeśli „glonowy” problem Cię przerośnie — nie czekaj! Porady dla akwarystów, a także inspiracje akwarystyczne znajdziesz na takich stronach jak https://trzmielradzi.trzmiel.com.pl. W miejscu takim jak to czekają na Ciebie profesjonaliści, dla których akwarystyka to chleb powszedni.
A co do walki z glonami?
Najskuteczniejszym i najłatwiejszym sposobem na pozbycie się glonów i zielonej wody jest zainstalowanie w akwarium sterylizatora ultrafioletowego. Gdy woda przechodzi przez komorę UV, zawieszone w niej glony są eliminowane wraz z wieloma organizmami chorobotwórczymi. Rezultatem będzie krystalicznie czysta woda w ciągu kilku dni. Sterylizatory ultrafioletowe są całkowicie bezpieczne dla ryb, bezkręgowców i roślin. Kolejnym, choć może przestarzałym sposobem jest użycie ziemi okrzemkowej jako filtra. Wychwytuje ona mikroskopijne cząstki, w tym także glony.
Istnieje również wiele produktów, które skutecznie usuwają zakwity, ale należy pamiętać, że chemikalia zawsze powinny być ostatecznością. Po pierwsze, nie rozwiązują one przyczyny problemu, a po drugie nigdy nie można być pewnym ich wpływu na ryby, rośliny lub równowagę akwarium.
——————————————