Poradniki

Programowanie dla dzieci. 3 najpopularniejszych mity

Programowanie dla dzieci. 3 najpopularniejszych mity

Pomimo dużej popularności kursów programistycznych dla najmłodszych, nadal istnieje wiele mitów, które zniechęcają rodziców do wypróbowania tego typu zajęć pozalekcyjnych dla swojej pociechy. Niektóre z nich mają fundamenty w pewnych stereotypach, inne wynikały ze sposobu postrzegania tej dziedziny życia w przeszłości, jeszcze inne pojawiły się tak po prostu. Oto 3 najpopularniejsze:

Programowanie dla dzieci. 3 najpopularniejszych mity

1. Programowanie oddali dziecko od rówieśników i zaburzy rozwój społeczny.

Mit, który powstał trochę na kanwie popkulturowego przedstawiania informatyków, trochę przez pasjonatów, którzy rzeczywiście poświęcili nauce całe swoje życie w społeczeństwie. Prawda jest taka, że kodowanie dla dzieci w Łodzi, tak jak każda inna dziedzina wciąga, ale posiadanie hobby, mając w nim umiar, zdecydowanie nie grozi żadnym odseparowaniem się od rówieśników, czy problemami w rozwoju społecznym. Wręcz przeciwnie. Warsztaty programowania dla dzieci to często wiele godzin pracy w grupie, nauka komunikacji oraz mnóstwo zabaw z innymi słuchaczami.

2. Programowanie jest trudne i nudne.

Zdecydowanie nietrafiony argument przeciwników tego rodzaju edukacji od najmłodszych lat. Kodowanie dla dzieci to wielka przygoda, interakcja ze światem, z innymi ludźmi, poznanie możliwości dzisiejszych technologii. Tego typu zajęcia składają się często z szeregu różnego rodzaju zagadek, łamigłówek i zajęć, pobudzających w dziecku chęć nauki, poznawania nowych zagadnień, a także wspierających w nim potrzebę twórczego rozwoju.

3. Programowanie tylko dla ścisłowców.

Oczywiście, że dziecko o ścisłym, analitycznym umyśle z pewnymi zagadnieniami poradzi sobie szybciej (co nie znaczy, że lepiej) niż maluch, o bardziej „humanistycznej” osobowości. Jednak przekreślenie dziecka mającego problemy z matematyką jako przyszłego programisty jest zdecydowanie nieodpowiednie. Zespoły koderskie to nie tylko stricte informatycy, mający za zadanie wklepywać rzędy algorytmów i reguł, ale też osoby pozostające na stanowiskach zajmujących się designem, użytecznością i przyjaznością powstałego tworu.

Podsumowując…

Jeżeli jesteś rodzicem i uważasz, że warsztaty programowania dzieci, nie są dla twojego malucha, ze względu na któryś z powyższych podpunktów, zastanów się jeszcze raz. Być może uprzedzeniem lub wiarą w mity zamykasz swojemu dziecku świetną drogę rozwoju. Więcej na stronie https://lodz.zaprogramowani.com

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o