Rozwijanie gospodarstwa rolniczego pochłania ogromne środki finansowe. Wielu rolników nie stać na to, aby rozwijać swoje gospodarstwa za gotówkę. Z pomocą takim rolnikom przychodzą rolnicze kredyty preferencyjne.
Czym są rolnicze kredyty preferencyjne?
Jest to specjalny rodzaj kredytów udzielanych rolnikom ze wsparciem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Minusem tych kredytów jest fakt, iż wniosek kredytowy można złożyć tylko w kilku bankach. Są to banki, które zdecydowały się na współpracę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W roku 2018 rolnicy, którzy chcą ubiegać się o przyznanie preferencyjnego kredytu mogą składać wnioski o jego udzielenie w następujących bankach:
Bank Ochrony Środowiska S. A.;
SGB-Bank S.A.;
Raiffeisen Bank Polska S.A.;
Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.;
BGŻ BNP S.A.;
Krakowskim Banku Spółdzielczym;
BZ WBK S.A;
PEKAO S.A.
Agencja Restrukturyzacji u Modernizacji Rolnictwa udziela dopłat do oprocentowania tych kredytów. Rolnicy zainteresowani kredytem preferencyjnym już mogą składać w wybranym przez siebie banku wnioski kredytowe. Agencja przekazała bowiem współpracującym bankom środki na dopłaty do oprocentowania.
Na co można przeznaczyć środki z rolniczego kredytu preferencyjnego?
Banki współpracujące z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będą udzielać kredytów preferencyjnych dla rolników w ramach 3 linii kredytowych. Każda z nich przewidziana jest na innego rodzaju inwestycje. Rolnicy mogą skorzystać z:
linii Z. Środki z kredytu w ramach tej linii kredytowej można przeznaczyć na zakup użytków rolnych. Jest to więc linia kredytowa dla tych rolników, którzy chcą powiększyć swoje gospodarstwo;
linii RR. To linia na inwestycje w szeroko pojęte rolnictwo. Środki można przeznaczyć więc na przykład na zakup maszyn rolniczych;
linii PR. Kredyt dedykowany tym rolnikom, którzy specjalizują się w przetwórstwie produktów rolnych.
Rolnicy mogą składać także we współpracujących z Agencją bankami wnioski o przyznanie kredytów klęskowych. To także są kredyty z dopłatą do oprocentowania. Środki z tego kredytu umożliwią wznowienie produkcji po klęsce powodzi, suszy, poniesionych w uprawach stratach na skutek wiosennych przymrozków, gradobicia czy zlewnych deszczy. Wysokość oprocentowania preferencyjnych kredytów dla rolników uzależniona jest od stopy WIBOR. W chwili obecnej wysokość stopy WIBOR wynosi 1,73 procent. Na koszt kredytu składa się nie tylko jego oprocentowanie, ale także marża banku. Tutaj banki, które mają podpisaną umowę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie są jednak jednomyślne, stosują więc bardzo różną wysokość marży. W jednych wynosi ona niespełna 2 procent, w innych ponad 2. Im mniejszą marżę dany bank pobiera, tym kredyt jest tańszy. Przed złożeniem wniosku warto w każdym z ośmiu wcześniej wymienionych banków sprawdzić jak wysoką marżę dany z nich stosuje.
O bardziej szczegółowe informacje rolnicy mogą zwracać się do banku lub do powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Autor artykułu Artykuł został przygotowany przez akademiarolnika.pl – blog specjalizujący się w tematyce finansów rolniczych. |
——————————————