Jeszcze nie tak dawno rozbudowane siedzisko (tzw. kombajn) było na wyposażeniu tylko wędkarza-sportowca. Obecnie coraz śmielej sięgają po nie wędkarze hobbyści, gdyż okazało się, że tak rozbudowane siedzisko jest bardzo przydatne na wszystkich rodzajach łowisk.
1. Parasol – jest elementem dodatkowym, mocowanym za pomocą specjalnego uchwytu przykręconym do nóżki lub do fajki.
2. Rolki – instalowane dodatkowo i opcjonalnie. Służą do bezpiecznego „wyjazdu” długiego wędziska typu laska, co jest konieczne podczas zmiany przynęty, odhaczenia ryby itp.
3. Siedzisko – przystosowane do długotrwałego łowienia na siedząco, co jest przydatne w łowieniu pickerem, odległościówką, batem czy laską. Także ułatwia wielogodzinne łowienie przepływanką w rzece.
4. Tulipan – elastyczny plastikowy uchwyt do wędziska. Blank wkłada się lekkim wciskiem i tulipan zabezpiecza wędzisko przed wysunięciem się, co groziłoby uszkodzeniem kosztownego wędziska.
5. Kasety – główny kosz siedziska umożliwia zainstalowanie szufladki, którą wędkarze nazywają kasetą. Można w niej przechowywać spławiki, gotowe zestawy i szereg drobnych akcesoriów. Kaseta jest zabezpieczona przed przypadkowym wysunięciem.
6. Platforma – dodatkowo instalowana półka, która pełni rolę podstawki na pojemnik i inne akcesoria. Na niej wędkarz układa rzeczy potrzebne mu do wędkowania.
7. Grzebień – służy do bezpiecznego odłożenia topu (topów), czyli szczytowej części długiej laski. Dobrze wyposażony wędkarz może posiadać nawet 5 topów i zamiennie je użytkować na łowisku.
8. Balkonik – to poręcz wysłana gąbką lub neoprenem w celu ochrony blanku wędziska. Na balkoniku opiera się wędzisko podczas niektórych technik łowienia.
9. Podest – jego rozmiar i stabilność odgrywa bardzo dużą rolę gdyż nie tylko daje oparcie dla nóg wędkarza, ale także stabilizuje kombajn. Jest to jeden z modułów kombajnu, który można wymienić na większy lub mniejszy.
10. Siatka – zamocowana na fajce znajduje się w odpowiedniej odległości od łowiącego, w zasięgu jego ręki z rybą – wrzucając rybę do siatki wędkarz nie musi wstawać z siedziska. To doskonały sposób na właściwą organizację stanowiska.
11. Fajka – to rodzaj wysięgnika, do którego mocuje się potrzebne elementy kombajnu. Fajkę dobiera się do właściwych dodatków jak np. parasola, siatki, tacki, podpórki itp. Dzięki standaryzacji można stosować fajki różnych producentów.
12. Zacisk – kręcąc gałką dociska się specjalny chwytak do nóżki, dlatego w tym miejscu występują ogromne naprężenia. Niektóre zaciski są wykonane wadliwie i po krótkim czasie uszkadzają nóżkę, dlatego należy kontrolować stan nóżki i w razie potrzeby wymienić wadliwy zacisk.
13. Nóżka – jest to jeden z najważniejszych elementów siedziska, ponieważ dźwiga ciężar osprzętu i wędkarza. Na jej końcu zainstalowana jest stopka, od jakości jej wykonania zależy komfort i bezpieczeństwo użytkowania siedziska. lstnieje kilka typów stopek dopasowanych różnego rodzaju podłoża, więc można wymienić nóżkę na inny model.
14. Koło – kombajn można doposażyć w dwukołowy układ jezdny, który ułatwia dostarczenie sprzętu nad wodę.
——————————————