Skąd mętna woda w akwarium?

Skąd mętna woda w akwarium?

Mętna woda w akwarium stanowi zdecydowanie jeden z najczęstszych problemów z jakimi niewątpliwie musi się mierzyć dosłownie każdy akwarysta. Może ona bowiem niekorzystnie wpływać na zdrowie mieszkańców zbiornika. Co więcej wygląda nieatrakcyjnie i wydziela okropny zapach. Jest ona skutkiem zbyt dużej ilości pierwotniaków znajdujących się w wodzie.

Skąd bierze się mętna woda w akwarium?

Wśród przyczyn, które mogą doprowadzić do tego dość niekorzystnego stanu rzeczy zaliczamy przede wszystkim przekarmienie rybek, niewłaściwie dekoracje, źle dobrane podłoże, niedostateczna filtracja spowodowana przez źle funkcjonujący flirt, niedostateczna liczba podmian wody znajdującej się w zbiorniku, zbyt duża ilość organicznych zanieczyszczeń, oraz co więcej niedojrzałe akwarium do którego zwierzęta zostały umieszczone zdecydowanie za szybko. 

„Przyczyny wystąpienia można warunkowo podzielić na dwie duże grupy: biologiczną i mechaniczną (chemiczną). Grupy te są ze sobą blisko powiązane i mogą występować sekwencyjnie, a czasem równolegle (niezależnie od siebie, w tym samym czasie). Przyczyną mętnej wody w akwarium mogą być różne czynniki. Istnieją również sposoby rozwiązania tego problemu” – tak możemy przeczytać na blogu j8.pl na temat mętnej wody w akwarium.

Co wpływa na ten proces i jakie są przyczyny mętności wody?

Istotnym powodem występowania mętności wody jest znaczna ilość nieorganicznych związków, w tym przede wszystkim cząstek gleby, iłu, mułu, substancji mineralnych działających jako w pełni naturalne precypitanty. Co więcej tak jak wcześniej zdążyłem wspomnieć znaczący wpływ na występowanie tego typu zjawiska ma także nadmiernego rozwoju pierwotniaków mieszkających w cieczy.

Warto więc w tym miejscu zauważyć, iż są to czynniki naturalnie występujące w wodzie, które najzwyczajniej w świecie nie zostały odpowiednio przefiltrowane. Ponadto mętna woda zawiera w sobie znaczne ilości zawieszonych cząsteczek ciał stałych, często tak małych, że mogą one bez problemu występować w fazie koloidalnej.

Nie można także zapomnieć o zanieczyszczeniach pochodzenia mechanicznego do których zaliczamy głównie rdze, piasek, tudzież wszelkie osady, które mają dość istotny wpływ na samo zabarwienie całej cieczy. Jest to jednak dość rzadka przyczyna w przypadku akwariów. 

Czy rybki mogą powodować mętną wodę w akwarium?

Tak naprawdę nieznaczny. Bowiem jedyny przypadek, kiedy mogą mieć one jakikolwiek wpływ na proces mętnienia wody to sytuacja w której zostały ona przekarmione. Taki stan rzeczy powoduje znaczne przyspieszenie rozwoju pierwotniaków, które mają wręcz przeogromny wpływ na mętnienie wody.

Jak wyeliminować problem mętnej wody w akwarium?

Warto w tym miejscu podkreślić, że metoda walki z mętną wodą w akwarium powinna być idealnie dobrana względem przyczyny, która sprawiła pojawienie się problemu.

Na szczęście istnieje obecnie wiele domowych sposobów na przezwyciężanie tego typu trudności. Przede wszystkim powinno się skupić na dokonywanie regularnych podmian wody, których częstotliwość powinna być zależna od gatunków ryb zamieszkujących dane akwarium. Ponadto rybki każdorazowo powinny być wpuszczane tylko i wyłącznie do dojrzałego zbiornika. W związku z tym od samego zalania do wpuszczenia obsady powinny upłynąć dwa pełne tygodnie. Nigdy, ale to dosłownie przenigdy nie powinno się przekarmiać zwierząt.

Za każdym razem staraj się odpowiednio dostosować ilość pokarmu względem możliwości przerobowych ryb. Zdecydowanie lepszą opcja dla ich zdrowia będzie jeden dzień głodówki, aniżeli zalegający na dnie zgniły pokarm. Należy także usuwać obumarłe części roślin, czy cyklicznie sprawdzać stan drewnianych elementów znajdujących się w zbiorniku.

Co więcej konieczne jest odpowiednie dobranie filtra mającego na celu oczyszczanie struktury wody względem wielkości akwarium, a także potrzeb jego obsady. Nie można ponadto zapomnieć o dość regularnym czyszczeniu umieszczonych w nim wkładów filtrujących. 

Zaawansowane metody oczyszczania wody 

Niestety w niektórych przypadkach do skutecznego wyklarowania cieczy niezbędne będzie zastosowanie konkretnego sprzętu. Wynika to głównie z faktu, że, aby woda w zbiorniku mogła się stać wyraźnie czystsza konieczna będzie całkowita likwidacja żyjącej w niej pierwotniaków.

W przypadku, gdy domowe sposoby nie dały rady należy zastanowić się nad użyciem specjalistycznego sterylizatora UV wyposażonego w innowacyjne diody LED. W tym miejscu konieczna jest świadomość faktu, iż na każde 100 litrów wody przypada sterylizator o mocy wynoszącej dokładnie 5 Woltów.

Na szczęście jest to jak na dzisiejsze warunki dość niedrogie i co najważniejsze w pełni kompaktowe urządzenie, które pozwoli nam na sprawne usunięcie zjawiska mętniejącej wody. Należy jednak pamiętać, że jest to jedynie ostateczność w przypadku niepowodzenia wcześniej przytoczonych metod.

0 0 votes
Jak oceniesz wpis

Podobne

Zębacz smugowy – wszystko, co musisz wiedzieć o tej rybie

Zębacz smugowy – wszystko, co musisz wiedzieć o tej rybie

Zębacz smugowy to jedna z najpopularniejszych ryb w Europie. Jest to średniej wielkości ryba słodkowodna, która żyje w rzekach i…

Wzdręga, krasnopiórka – charakterystyka i zachowanie Scardinius erythrophthalmus

Wzdręga, krasnopiórka – charakterystyka i zachowanie Scardinius erythrophthalmus

Scardinius erythrophthalmus, znany również jako Wzdręga Krasnopiórka, jest rybą słodkowodną z rodziny karpiowatych. Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych ryb…

jak powstaje jezioro przybrzeżne

temat wybrany: jak powstaje jezioro przybrzeżne Jeziora przybrzeżne to wyjątkowe miejsca, które powstają w pobliżu wybrzeży morskich i są zasilane przez wody oceanów. Ich powstawanie

Czytaj więcej »

wędkowanie filmy

temat wybrany: wędkowanie filmy Jakie filmy warto obejrzeć dla pasjonatów wędkowania? Wędkarstwo to nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu, ale również pasja i styl

Czytaj więcej »

wiosną na rzece

temat wybrany: wiosną na rzece Poradnik wiosennych wędkarzy: Jak skutecznie łowić ryby na rzece? Wiosna to czas, kiedy wędkarze wybierają się na łowiska na całym

Czytaj więcej »

przypony na karpia

temat wybrany: przypony na karpia Jak wybrać najlepsze przypony na karpia? Wędkarstwo jest jednym z najpopularniejszych sportów w Polsce. Wielu wędkarzy skupia się na łowieniu

Czytaj więcej »

lin okres ochronny

temat wybrany: lin okres ochronny Lin okres ochronny – poradnik dla wędkarzy Wędkarstwo to nie tylko sposób na spędzenie czasu na łonie natury, ale także

Czytaj więcej »