Szczupaki w akwarium?

Szczupaki w akwarium?

Przeszukując internet trudno znaleźć jakiekolwiek informacje na temat szczupaków, szczególnie rzetelnych, które nie mówią na samym wstępie – nie, nie wolno trzymać szczupaków w akwarium.

Szczupaki w akwarium

Akwarium

Szczupak jako ryba drapieżna, która rośnie do sporych rozmiarów potrzebuje dużego akwarium. Nie mówimy tutaj o 100l, a przynajmniej 600l, które powinny być odpowiednio zagospodarowane, by zwierzę czuło się dobrze jak na życie w niewoli. Trzeba oczywiście napomnieć, że ryba ta osiąga długość półtora metra, co przy tych rozmiarach oznacza nie mniej, że wypadałoby po pewnym czasie zbiornik powiększyć bądź zwrócić szczupakowi wolność.

Szczupak jako ryba drapieżna, atakuje z ukrycia rozpędzając się i z dużą prędkością „uderzając” w ofiarę, dlatego też trudno byłoby trzymać tak dużą rybę w małym akwarium. Potrzebuje ona dużo przestrzeni, więc w momencie, gdy osiąga rozmiar pół metra w akwarium 600l wypadałoby je powiększyć bądź też postarać się o oczko bądź staw w ogrodzie.

Do akwarium należy mieć koniecznie pokrywę wraz z oświetleniem – szczupaki lubią wyskakiwać z wody, przez co może się zdarzyć, że nie mając pokrywy znajdziemy je wyschnięte na ziemi. Oświetlenie przyda się nie tylko rybom, ale i roślinom.

Mam akwarium – co dalej?

Szczupak jest rybą, która dobrze się czuje w naszych polskich rzekach jak i w prywatnych stawach, więc dopasowanie akwarium do owej ryby nie powinno sprawiać większych problemów.

Na dno zaleca się podłoże Aqua Art Substrate bądź zwykłe kamyczki, najlepiej odcieni naturalnych typu szary, brąz. Podłoża powinno być przynajmniej kilka centymetrów, jednak nie więcej niż pięć centymetrów.

Oczywiście – nie tylko podłożem szczupak żyje. Do akwarium wypadałoby kupić pasujące korzenie, bez zbędnej ilości patyczków, które zabierają miejsce, a ryba podczas posiłku może się o nie pokaleczyć przy mniejszych akwariach. Dobry korzeń to taki, który wysokością spokojnie sięga lustra wody, a pod nim znajdują się miejsca na kryjówki, które szczupak może wykorzystać. W przypadku większego akwarium można pokusić się o kilka korzeni, trzeba jednak pamiętać, by szczupaki miały odpowiednią ilość miejsca do manewru.

Potrzebne zakupy!

Mamy już akwarium, mamy podłoże oraz korzeń.

Szczupaki przystosowane są do niskiej temperatury wody, więc teoretycznie można sobie odpuścić termometr i grzałkę, chociaż jeżeli zależy nam na dobru szczupaka lepiej się w takie zaopatrzyć. Woda powinna mieć od 7°C do 15°C, jest ona najbardziej optymalna dla tego gatunku. W zimę oczywiście można obniżyć temperaturę wody ze względu na to, że w naturalnych warunkach dzieje się to samo, a szczupak staje się ospały i mniej żarłoczny.

Ważne jest natlenienie wody, dlatego też dobrze by było kupić pompkę natleniającą, która zapewni szczupakom odpowiednią ilość tlenu. Szczupaki potrzebują dobrze natlenionej wody, gdy poziom jego się zmniejsza ryba może po prostu nam paść.

Filtr! Filtr jest równie ważny do pompka natleniająca, najlepiej zaopatrzyć się w filtr odpowiadający parametrami do naszego akwarium, a mając większe nakłady pieniężne dobrze jest kupić filtr z możliwością używania węgla aktywnego. Głupim pomysłem nie jest zakupienie deszczownicy, która dodatkowo natlenia wodę.

Prócz tych wymaganych rzeczy dobrze jest zakupić dodatkowo preparat do usuwania zmętniania wody, który przydaje się w momencie, gdy występuje czyszczenie filtra, które usuwa bakterie, które usuwają mleczną mgiełkę w naszym akwarium. W przypadku donoszenia roślin bądź kupowania ryb dobrze jest ubezpieczyć się w Ichtiosan, preparat przeciw rybiej ospie, która często jest z nimi przenoszona. Do tego do roślin może się przydać nawóz węglowy dla roślin akwariowych w płynie, dzięki któremu rośliny będą ładnie rosły.

Wypadałoby też zakupić rośliny do naszego zbiornika wodnego, aby zapewnić szczupakom jak najlepsze warunki i dużo kryjówek. Najlepiej sprawić sobie mech pływający bądź jakaś inna mało wymagająca roślina. Te znajdujące się w podłożu muszą mieć lepsze warunki niż pływające, temu też najlepiej zaopatrzyć się w takie. Dobrą roślinką jest też mech jawajski, który przymocowany do konara zacznie na nim rosnąć.

A co z jedzeniem?

Szczupaki są rybami drapieżnymi, więc najlepiej żywić je rybami. Oczywiście zjedzą też z chęcią dżdżownicę bądź białego robaczka, chociaż gołym okiem widać, że najbardziej smakują im rybki. Nie pogardzą też ochotką.

Mając małe szczupaki, które mają raptem kilka centymetrów musimy liczyć się z tym, że trzeba zadbać o ich odpowiednią dietę. Z tego też względu najlepiej zabezpieczyć się w jedno mniejsze akwarium, gdzie trzymany byłby kupny narybek bądź założyć hodowlę chociażby gupików. Narybek można kupić w stawach hodowlanych. W późniejszym czasie także tam powinno zaopatrywać się w większe ryby.

Należy pamiętać, że szczupakom pokarm podaje się żywy!

Skąd szczupak?

Wyławianie niewymiarowych szczupaków jest zabronione, więc małe sztuki najlepiej kupić u hodowców bądź na prywatnym stawie spytać się o możliwość odłowienia.

Większe można złapać na wędkę, o ile ma się pozwolenie bądź tak jak wcześniej złapać na prywatnym stawie bądź kupić w hodowli.

Problemy

Największym problemem jest to, że szczupaki przy małym natlenieniu wody padają jak muchy. Podobnym kłopotem może być też wyskakiwanie z akwarium, gdzie albo wyskoczą na ziemię albo przez pewien czas mogą dotkliwie uderzać w pokrywę nawet się zabijając. Zdarzyło się też, że szczupak połknął za duży narybek okonia i padł na wieczór. Można też zarazić je chorobami, które przenoszone są przez rośliny jak na przykład ospa rybia, która nieleczona doprowadzi do ich śmierci.

Artykuł powstał dzięki portalowi sex telefon

0 0 votes
Jak oceniesz wpis

Podobne

Zębacz smugowy – wszystko, co musisz wiedzieć o tej rybie

Zębacz smugowy – wszystko, co musisz wiedzieć o tej rybie

Zębacz smugowy to jedna z najpopularniejszych ryb w Europie. Jest to średniej wielkości ryba słodkowodna, która żyje w rzekach i…

Wzdręga, krasnopiórka – charakterystyka i zachowanie Scardinius erythrophthalmus

Wzdręga, krasnopiórka – charakterystyka i zachowanie Scardinius erythrophthalmus

Scardinius erythrophthalmus, znany również jako Wzdręga Krasnopiórka, jest rybą słodkowodną z rodziny karpiowatych. Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych ryb…

jak powstaje jezioro przybrzeżne

temat wybrany: jak powstaje jezioro przybrzeżne Jeziora przybrzeżne to wyjątkowe miejsca, które powstają w pobliżu wybrzeży morskich i są zasilane przez wody oceanów. Ich powstawanie

Czytaj więcej »

wędkowanie filmy

temat wybrany: wędkowanie filmy Jakie filmy warto obejrzeć dla pasjonatów wędkowania? Wędkarstwo to nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu, ale również pasja i styl

Czytaj więcej »

wiosną na rzece

temat wybrany: wiosną na rzece Poradnik wiosennych wędkarzy: Jak skutecznie łowić ryby na rzece? Wiosna to czas, kiedy wędkarze wybierają się na łowiska na całym

Czytaj więcej »

przypony na karpia

temat wybrany: przypony na karpia Jak wybrać najlepsze przypony na karpia? Wędkarstwo jest jednym z najpopularniejszych sportów w Polsce. Wielu wędkarzy skupia się na łowieniu

Czytaj więcej »

lin okres ochronny

temat wybrany: lin okres ochronny Lin okres ochronny – poradnik dla wędkarzy Wędkarstwo to nie tylko sposób na spędzenie czasu na łonie natury, ale także

Czytaj więcej »