To trzeba wiedzieć: jak zabezpieczyć się przed kradzieżą na wakacjach?

To trzeba wiedzieć: jak zabezpieczyć się przed kradzieżą na wakacjach?

Promocja i Reklama

Niestety tego typu zdarzenie może się zdarzyć wszędzie, także podczas urlopów. Na szczęście jest kilka sposobów na to, by nie wrócić do domu uboższym o kilkaset złotych lub dokumenty.

Wydaje się, że podstawą do zapewnienia samemu sobie bezpieczeństwa jest przede wszystkim dobra umiejętność planowania, oraz chłodna głowa. Przed takim czy innym wyjazdem, dobrym pomysłem będzie zaopatrzyć się w adresy oraz numery telefonów najbliższych ambasad i konsulatów. Wtedy nawet w razie nieprzewidzianego zdarzenia, znacznie szybciej będzie prosić o pomoc. Zwłaszcza wtedy, gdy w wyniku takiej kradzieży zginą dokumenty. W większości sytuacji, pracownicy placówek dyplomatycznych mają możliwość wyrobienia tymczasowych dowodów czy paszportów. To umożliwi dalszy pobyt lub szybszy powrót, jeśli zaistnieje taka konieczność.

Dość rozsądne będzie też to, by nie trzymać dokumentów oraz gotówki w tym samym miejscu. Zresztą paradoksalnie w tym zestawieniu o wiele ważniejsze są te pierwsze. Jeśli je zgubimy, możemy mieć spore problemy w dalszej części urlopu. Ważne też, by porozdzielać gotówkę w mniejsze pliki i również je umieścić w innych miejscach. W takim wypadku nawet jeśli złodziej połakomi się na jakąś kwotę, maleje prawdopodobieństwo, że ukradnie wszystkie z przeznaczonych na wyjazd oszczędności. Kolejną kwestią, która się z tym łączy jest, ta, by w miarę możliwości starać się zapamiętać, gdzie ostatnio zostawiliśmy portfel. Wtedy nie trzeba będzie rozmyślać, czy aby ktoś inny nie spędzi kolejnych dni na nasz koszt.

Może zdarzyć się też tak, że ktoś wybrał wycieczkę w zorganizowanej grupie. Wtedy podczas wyjść na zwiedzanie lub w innym celu, najlepiej będzie trzymać się swojej grupy. Przebywanie w zbyt dużym oddaleniu może ośmielić ewentualnego złodzieja. Jest to rada z kategorii banalnych, jednak niemniej istotnych niż inne, które pojawiają się w tym tekście.

Choć w wielu przypadkach – zwłaszcza wycieczek zorganizowanych – jest to robione automatycznie przez organizatora, dobrze jest dopilnować, by wykupić ubezpieczenie. Często ubezpieczyciel będzie w stanie pokryć koszty utraty wspomnianej gotówki, czy też innych rzeczy. Można tu wymienić na przykład urządzenia elektroniczne. W końcu smartfony czy tablety także często są zabierane ze sobą.

W uchronieniu się, przed wcześniejszym zakończeniem wakacji z powodu kradzieży, mogą też pomóc różne grupy czy fora internetowe poświęcone podróżom. Tam użytkownicy nie rzadko dzielą się nie tylko miłymi wspomnieniami. Znajdziemy tam też porady, jakich miejsc w danym mieście unikać. Takie informacje są cenne tym bardziej, jeśli ktoś wybiera się w dany zakątek świata po raz pierwszy. Wówczas taka pomoc może okazać się, nomen omen, na wagę złota. Nie polecamy też wybierać się gdzieś samemu. Najlepiej będzie na takie lub inne wojaże, zabrać ze sobą przynajmniej jedną osobę.

W jaki sposób możemy jeszcze zaoszczędzić czas na wakacjach? Wymieniając gotówkę przed wyjazdem! Jeśli chcemy się wybrać przykładowo do jednego z piękniejszych miejsc na wypoczynek, oblewanego przez wody Adriatyku z niekończącym się słońcem i zachwycającymi widokami – czyli do Chorwacji, warto na wstępie odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką walutę zabrać do Chorwacji. Wówczas unikniemy szukania gorączkowego na miejscu kantoru z dobrym kursem. Dodatkowo myśli takie jak Chorwacja waluta przestaną zaprzątać nam głowę. Jeśli jednak ta strona Morza Adriatyckiego nam nie odpowiada i bardziej przekonują nas piaszczyste plaże Albanii – warto zaznaczyć jaką walutę zabrać do Albanii. Otóż w pierwszym przypadku jest to kuna chorwacka, natomiast w drugi leki albańskie. Jeśli zdecydujemy się na podróż do tych miejsc warto znaleźć taki kantor, który ma te waluty dostępne od ręki. W sieci kantorów Tavex, nie dość, że dostaniemy je bez problemu, to jeszcze istnieje możliwość dostawy tej waluty pod same drzwi. Wymiana walut nigdy nie była tak prosta. Skoro już wiemy jak nie dać się oszukać na wakacjach, teraz dodatkowo też wiemy jak nie stracić dodatkowego czasu podczas urlopu na szukanie na przykład kantoru. 

0 0 votes
Jak oceniesz wpis
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments