Wędkarstwo podlodowe

Wędkarstwo podlodowe

Poradniki

Dla prawdziwych wędkarzy zarówno pogoda jak i pora roku nie jest przeszkodą do uprawiania swojej pasji. Wielu z nich z niecierpliwością oczekuje na zamarznięcie akwenów wodnych, by mogli wejść na lód i kontynuowanie swojego hobby.

Wędkarstwo podlodowe

Wędkarstwo podlodowe staje się coraz popularniejsze. Jeżeli chcemy dołączyć do grona tych pasjonatów, musimy się uzbroić w sprzęt, który znacznie odbiega swoim wyglądem i parametrami od tych, stosowanych w okresie letnim. Nawet laik zdaje sobie sprawę, że już sama wędka musi być znacznie krótsza. Przecież w wywierconym w lodzie otworze trudno będzie łapać wędką o długości 2-3 metrów. Jakiego sprzętu będziemy potrzebować oprócz wędki?

Żyłki wędkarskie

Żyłki do wędkowania podlodowego, oferowane w sprzedaży są przede wszystkim krótsze od standardowych. Wynika to z faktu, że nie jest nam potrzebna ilość niezbędna do jej wyrzucania na odległość, jak dzieje się to latem. Musi być jednak dostosowana wytrzymałością do ciężaru ryb występujących w zbiorniku. Istotnym jest także jej kolor nie odstraszał ryb. Wykluczone jest stosowanie zimą żyłek kolorowych – stosowane są żyłki przezroczyste, antyrefleksyjne, z odcieniem zbliżonym do naturalnego lodu.

Wędkarstwo podlodowe – na co łapać?

O ile zależy nam, żeby nasze przyszłe trofeum nie zauważyło żyłki, o tyle przynęty muszą wabić rybę. Najczęściej stosowane zimą przynęty to:

  • błystki podlodowe, czyli sztuczna przynęta przypominająca kształtem młody narybek, wykonana z metalu, tworzywa sztucznego lub drewna. Błyski podlodowe wyposażone są w kotwiczki umożliwiające zacięcie i holowanie ryby. Zimowe błystki wyróżniają się przede wszystkim ostrymi połyskującymi barwami lub ostrym, transparentnym kolorem;
  • mormyszki, czyli metalowe haki z główką. Celem zainteresowania ospałych w tej temperaturze ryb, główki najczęściej są w kolorze srebrnym lub złotym. Główki bywają także nacinane tak, aby w czasie ruchu jak najlepiej odbijały światło. Aby zapobiec niepożądanemu procesowi rdzewienia, mormyszki pokrywa się warstwą wolframu lub srebra;
  • przynęty wędkarskie naturalne, stosowane w przypadku stosowana metody spławikowej. Zimą stosowane są zarówno przynęty jak i zanęty o ostrym, nęcącym zapachu i kolorze czerwonym lub transparentnym. Ilość atraktora lub dipów jest znacznie wyższa niż w okresie letnim.

Wędkarstwo podlodowe za niewielkie pieniądze może stać się naszym kolejnym hobby na zimowe dni.

0 0 votes
Jak oceniesz wpis
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments