Poradniki Pordniki

Wędkarstwo w zimie jako ciekawy sposób wydłużenia sezonu połowów

Wędkarstwo w zimie jako ciekawy sposób wydłużenia sezonu połowów
Jesień nie musi być końcem aktywności wędkarza. Można nadal łowić mimo zmieniającej się aury. Wielu miłośników połowu ryb rezygnuje z tej formy aktywności, czekając na wiosnę.

 

Może jednak warto spróbować zobaczyć, jak wyglądają połowy na zamarzniętych zbiornikach wodnych.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo wędkarza

Podczas zimowych połowów najważniejsze jest bezpieczeństwo ich użytkownika. Zabezpieczenia i środki ratunkowe powinny być dopasowane do występującego zagrożenia. Sklepy wędkarskie oferują dużą gamę takich produktów ratujących życie.

Nowe możliwości, jakie daje wędkowanie pod lodem

Decydując się na wędkarstwo podlodowe możemy być blisko ryb w ich naturalnym środowisku. Ponadto pokrywa lodowa pozwala na dotarcie wędkarzowi w obszary akwenu, które są niedostępne w inne pory roku. Wystarczy tylko świder do lodu i odpowiednia odzież, aby rozpocząć połów. Przy okazji można lepiej poznać zbiornik wody, co będzie skutkowało lepszymi połowami przez cały rok.

Sprzęt do połowów w zimie

Dla wygody należy wyposażyć się w wędki podlodowe. Są one dopasowane do innych warunków połowu i umożliwiają na połów w przeręblu przy niskiej temperaturze. Dodatkowe akcesoria również pozwalają na dopasowanie zestawu do warunków atmosferycznego i delikatnego sposobu żerowania ryb. Odpowiednie dobranie poszczególnych elementów wpływa na wynik połowu.

Niskie temperatury to również test dla sprzętu, ponieważ jest on narażony na przetarcia i uszkodzenia mechaniczne związane z kontaktem z krawędzią lodu. Szczególnie obciążonym elementem są żyłki wędkarskie. Muszą one być wytrzymałe, a jednocześnie na tyle cienkie, aby nie płoszyły ryb. Niska temperatura powoduje zwiększenie przejrzystości wody. Tak wiele czynników sprawia, że musi być to sprzęt wysokiej jakości, aby nie zawiódł wędkarza w najmniej oczekiwanym momencie. Przy ujemnej temperaturze utrudnione są modyfikacje takich zestawów wędkarskich.

Wędkowanie pod lodem to doskonały sposób na wydłużenie sezony połowów. Można być bliżej natury i zwierząt. Nowa perspektywa wynikająca z połowów pod lodem pozwala lepiej poznać łowisko i doskonalić umiejętności wędkarskie. Dodatkowo można złowić gatunki ryb, które nie są tak aktywne w innych porach roku.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments