Wędki spinningowe - co musimy o nich wiedzieć?

Wędki spinningowe – co musimy o nich wiedzieć?

Poradniki Pordniki

Zauważyć możemy, że obecnie wędkarstwo spinningowe naprawdę błyskawicznie się rozwija, natomiast poszczególne jego odmiany wymagają zastosowania profesjonalnych rozwiązań, jakich na rynku znajdziemy wiele.

Obecnie, profesjonalne wędki spinningowe, to zaawansowane technicznie konstrukcje, które jeżeli będą odpowiednio dobrane, to sprawią, że wędkowanie będzie jeszcze przyjemniejsze, a zatem nasze szanse odniesienia sukcesu znacznie się zwiększą. Obecnie, wędki spinningowe możemy podzielić, mając na uwadze ich przeznaczenie, a to zależy od ciężaru wyrzutowego, mocy, długości, akcji, jak również ugięcia. Inny spinning będzie dobry w wypadku rzecznego bolenia, natomiast inny na pstrąga, jeszcze inny na sandacza, którego pojawia się na zbiorniku zaporowym. Czym powinny wyróżniać się dobre wędki spinningowe?

Czym wyróżnia się profesjonalna wędka spinningowa?

Nie od dzisiaj wiadomo, że spinning to obecnie jedna z najpopularnieaszcyh metod wędkarstwa, Jest to styl łowiecki, który ma na celu zmuszenie ryby do tego, żeby poruszała się po danym torze. Jest to możliwe, dzięki wykorzystaniu przynęty, która ma za zadanie wabić osobnika i tym samym zmusza go do tego, aby wykonał odpowiednie ruchy. Podczas połowu, bardzo ważny jest komfort użytkowania sprzętu. Wędka musi zagwarantować pełną swobodę ruchów, nie krępować naszych manewrów. Dobrze, gdyby wędka pozwalała nam również na energiczne rzuty na dużą odległość. Należy również wiedzieć, że podczas spinningu wędkarz może bardzo często zmieniać swoje położenie. Właśnie z tego względu, wędka nie może być zbyt ciężka. Kluczowe jest również to, aby przy stosunkowo niewielkiej wadze, wędka spinningowa była bardzo trwała. Kiedy wybieramy model dla siebie, nie możemy się kierować tylko i wyłącznie niską ceną.

Wędki spinningowe - co musimy o nich wiedzieć?
Wędki spinningowe – co musimy o nich wiedzieć?

Jakie są rodzaje wędek spinningowych

Zazwyczaj długość wędek spinningowych, to około 180 do 320 centymetrów. Oczywiście, wybór odpowiedniej wędki spinningowej, zależy od danego rodzaju spinningu. Kluczowa jest tutaj waga przynęty, ponieważ im większą rybę chcielibyśmy złowić, tym większa przynęta jest nam potrzebna. Jeżeli chodzi o wędki do spinningu lekkiego, czy też ultralekkiego, to nie muszą się one charakteryzować wysokim ciężarem wyrzutu. Powinien być on zbliżony do około 10. Taka wartość zdecydowanie wystarczy, jeżeli zamierzamy łowić małe ryby. Bardzo ważne jest również to, aby wędka zapewniała stabilny oraz pewny chwyt, żeby z jej obsługą mogły poradzić sobie nawet amatorzy. Do tego, wędki spinningowe powinny mieć ciężar wyrzutu na poziomie nie więcej niż 30 g, ponieważ taka wędka powinna być nie tylko leka, ale również poręczna. Optymalna długość to około 200 – 220 cm, jednakże wszystko jest kwestią indywidualną i zależy od preferencji wędkarza. Oczywiście wędka do spinningu ciężkiego musi być bardzo wytrzymała na wszelkie uszkodzenia. Materiał, z jakiego została wykonana wędka, musi być lekki i wytrzymały.

Rodzaj ugięcia oraz ciężar wyrzutu, a więc ważne parametry spinningu

Spinning jest to dosyć trudna metoda łowienia, gdzie bardzo ważna jest odpowiednia technika. Żeby można ją było wykorzystać, oczywiście wędka musi z nami współpracować, a tym samym musi mieć określone parametry, takie jak szybkie lub wolne ugięcie wędki. Wybór będzie uzależniony od tego, czy będziemy łowić za pomocą żyłki, czy też plecionki. Niezwykle istotną cechą plecionki, szczególnie podczas łowieniu drapieżników jest jej wytrzymałość. Jeżeli to właśnie ją wybierzemy, to musimy wiedzieć, że jest ona mało sprężysta. Dlatego amortyzowanie agresywnych ruchów szczupaka musi wziąć na siebie wędka.

0 0 votes
Jak oceniesz wpis
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments